Kapadokya’da peri bacaları, manastırlar ve kiliseler yok edilme tehdidi altında: “Bunun adı doğa, tarih ve kültür cinayetidir!”

UNESCO Dünya Kültür mirası listesinde yer alan Kapadokya'daki yıkım çalışması sürüyor. Bölgede incelemelerde bulunan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Peri bacaları, manastırlar, şapeller, kiliseler ve pek çok yer altı zenginliği dozerlerle ve ağır iş makinelerle yok edilme tehdidi altında. Bunun adı doğa, tarih ve kültür cinayetidir" dedi

Kapadokya’da peri bacaları, manastırlar ve kiliseler yok edilme tehdidi altında: “Bunun adı doğa, tarih ve kültür cinayetidir!”

Nevşehir’de birinci derece sit alanı olan ve UNESCO Dünya Kültür mirası listesinde yer alan Kapadokya, yol yapımı çalışmasıyla talan ediliyor. Nevşehir İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetlerine bağlı ekipler tarafından yaklaşık iki ay önce başlatılan yol yapımı, bölgedeki peri bacalarına, manastırlara ve tarihi yapılara ciddi ölçüde zarar veriyor.

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzle Merkezi, Nevşehir’de ağır iş makineleriyle tarih ve kültür katliamı yapılan bölgede incelemelerde bulundu.

“Kapadokya yok ediliyor”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yaptığı açıklamada Kapadokya’daki katliamın acilen durdurulması için çağrıda bulunarak, “Bunun adı cinayet, bunun adı vandallıktır. Yol çalışmaları Göreme Açık Hava Müzesi başta olmak üzere peri bacaları oluşumlarını, yer altı zenginliklerini, Saklı Kilise’yi ve arkeolojik sit alanlarını tehdit ediyor. Saklı Kiliseye çıkan tüm yollar kayaların kesilmesi sonucu kapatılmış ve yol giderek genişliyor Kapadokya yok ediliyor” dedi.

“Bunun adı doğa, tarih ve kültür cinayetidir”

Dünya mirasının gözleri önünde yok edildiğini belirten Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

Yaptığımız incelemelerde vahşetin ne kadar büyük olduğunu gördük. Saklı Kilise’yi ve arkeolojik sit alanlarını tehdit altında, peri bacaları, manastırlar, şapeller, kiliseler ve pek çok yer altı zenginliği dozerlerle ve ağır iş makinelerle yok edilme tehdidi altında. Bunun adı doğa, tarih ve kültür cinayetidir. İnceleme sonrasında Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek tahribatlar hakkında bilgilendirme yaptık. Durumun vehametini anlattık, dünya mirası kültür varlığının tüm değerlerinin korunarak nesiller boyu aktarımının sağlanmasının önemini vurguladık. Çalışmaların durdurulması için, yeniden görevi kötüye kullanan, dünya mirasının yok edilmesine neden olan bu vandalizme ön ayak olan ve yol yapım çalışmalarına izin veren Kapadokya Alan Başkanlığı yetkilileri ile belediye yetkilileri , Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yardımcısı Birol İnceciköz hakkında suç duyurusunda bulunacağız.

“Kültür Bakanlığı yol yapım sürecini ivedilikle durdurmalıdır”

Kapadokya’nın tamamen yok edilmemesi için kamuoyuna ve yetkililere çağrıda bulunduklarını kaydeden Karakuş, devamında şunları belirtti:

Vahşi bir yıkımla karşı karşıyayız. Süreci titizlikle takip ediyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, UNESCO dünya kültür mirası listesinde bulunan Kapadokya’nın ortasından geçirilen yol inşaatının durdurulması için UNESCO’yu bir kez daha göreve davet ediyoruz. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komitesi’ne bir mektup göndererek yol ile yapılaşmaların yerinde incelenmesi için ve bir çalışma komisyonu görevlendirilmesi talebinde de bulunmuştuk. Unesco bu konuda rapor için komisyonların çalıştığını bildiren cevap verdi. Kapadokya’da telafisi mümkün olmayan zararlar veriliyor. Kültür Bakanlığı yol yapım sürecini ivedilikle durdurmalıdır. Kapadokya’nın geleceği için Göreme Açık Hava Müzesi için bütüncül çevre düzeni ve yönetim planının hazırlanması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur