İstanbul Valiliği, Gezi Direnişi’nin dokuzuncu yıldönümündeki polis şiddetinin soruşturulmasına izin vermedi

İstanbul Valiliği, Gezi Direnişi’nin dokuzuncu yıldönümünde yapılan eylemde gazetecilere saldırıda bulunan polisler hakkındaki soruşturma açılmasına izin vermedi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya imzasıyla 1 Ağustos’ta gönderilen yazıda, söz konusu polislere soruşturma izni verilmesi ile disiplin soruşturması açılmasına gerek olmadığı savunuldu

İstanbul Valiliği, Gezi Direnişi’nin dokuzuncu yıldönümündeki polis şiddetinin soruşturulmasına izin vermedi

Gezi Direnişi’nin yıldönümünde, eylem sırasında haber takibi yapan 9 gazeteci darp edildi, 6 gazeteci ters kelepçeyle gözaltına alındı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve DİSK Basın-İş, gazetecilerin darp edilmesine ilişkin 3 Haziran’da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Sendikalar, söz konusu polislerin “kamu görevlileri hakkında görevi kötüye kullanma, işkence, eziyet, tehdit, hakaret ve kasten yaralama ile iş ve çalışma hürriyetinin ihlali” suçlarından cezalandırılmasını istedi. Suç duyurusunun ardından savcılık, şüpheli kamu görevlilerinin tespiti ve haklarında soruşturma izni verilmesi için İstanbul Valiliği’ne yazı yazdı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya imzasıyla gönderilen yazıyla görevlilerin tespit edilemediği, soruşturma izni verilmesine ve disiplin soruşturması açılmasına gerek olmadığı ve dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verildiği söylendi.

TGS’den yapılan açıklamada, “İstanbul Valiliği’nin bu kararı gazetecilere yönelik saldırıları cesaretlendirici niteliktedir ve asla kabul edilemez. TGS olarak halkın haber alma hakkının güvencesi gazetecilerin özgürce haber yapması için 70 yıldır olduğu gibi bu hukuksuz kararın takipçisi olacağımızı, gerekli yargısal yollara başvuracağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz” denildi.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur