İşkenceyle gözaltına alınıp tutuklanan sosyalistlerin hangi hapishaneye gönderildiği öğrenildi

Bursa 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanan ve avukatlarıyla görüştürülmeyen Seda Baykan, Dilek Arsu ve Mehmet Mustafa Uzkar'ın hangi hapishaneye gönderildikleri öğrenildi

İşkenceyle gözaltına alınıp tutuklanan sosyalistlerin hangi hapishaneye gönderildiği öğrenildi

Bursa 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanan Seda Baykan, Dilek Arsu ve Mehmet Mustafa Uzkar’ın hangi hapishaneye götürüldükleri gizlenmek istendi.

Haklarında tutuklama kararı verilen komünistlerin hangi hapishaneye götürüldüğü, hatta bir hapishaneye götürülüp götürülmediği dahi gizleniyor. ETHA’ya konuşan Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) avukatlarından Sezin Uçar, “Adliyede olağanüstü bir hal vardı. Müvekkillerimizle sağlıklı görüşme gerçekleştirilemedi. Yine olağanüstü bir gizlilik var” dedi.

Polislerin komünistleri tehdit ettiğini de kaydeden Uçar, şöyle devam etti:

Tutuklanınca bizden kurtulamayacaksınız, işiniz bitince sizi tekrar biz alacağız diye tehdit ettiler. İşkence sürüyor mu, kaçırıldılar bundan kaygılıyız daha doğrusu hayatta olup olmadıklarından endişe duyuyoruz.

Uçar, Mehmet Mustafa Uzkar’ın Hollanda vatandaşı olduğunu belirtti ve Hollanda resmi kurumlarına komünistlere yönelik işkence ve hukuksuzluğun sona erdirilmesi için harekete geçme çağrısı yaptı.

Avukatların takibi ve insan hakları savunucularının ısrarlı talebinin ardından tutuklanan komünistlerin götürüldükleri cezaevleri açıklandı. EHB’nin açıklamasına göre Seda Baykan Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne, Dilek Arsu Kayseri Kadın Kapalı Cezaevi’ne, Mehmet Mustafa Uzkar da Antalya Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’ne gönderildi.

Ne olmuştu?

İzmir’in Dikili ilçesinde 17 Eylül’de işkenceyle gözaltına alınan ve Bursa’ya götürülen Seda Baykan, Dilek Arsu ve Mehmet Mustafa Uzkar, sağlık kontrolünün ardından savcılık ifadesi için Bursa Adliyesi’ne çıkarıldı.

Gözaltı süresince sistematik işkence gören Baykan, Arsu ve Uzkar’ın ifade işlemleri sırasında soruşturmayı yürüten TEM polisleri odadan dışarı çıkmazken, devrimciler yaşadıkları işkence ve soruşturmadaki gizlilik kararı nedeniyle susma hakkını kullandı.

Savcılık tarafından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen 3 devrimci, çıkarıldıkları Bursa 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

Kaynak: ETHA

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur