Halkevleri TOKİ önünde: “Bu proje sosyal konut değil, yoksullara konut satma projesidir”

Cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesi olarak 'müjdelenen' projenin yoksulların barınma krizini çözmeyeceğini söyleyen Halkevleri, TOKİ Genel Merkezi önünde yaptığı eylemde "Bu proje sosyal konut değil, yoksullara konut satma projesidir" dedi

Halkevleri TOKİ önünde: “Bu proje sosyal konut değil, yoksullara konut satma projesidir”

Tayyip Erdoğan’ın 13 Eylül’de cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesi olarak ‘müjdelediği’ sosyal konut projesini açıklamasının ardından Halkevleri TOKİ Genel Merkezi önündeydi. Halkevleri, projenin yoksulların barınma krizine çare olmayacağını ifade ediyor.

Projedeki evlerin kentlerin dışında ve ulaşımın zor olduğu yerlerde olduğunu, yoksulların barınma krizini çözmek adına kendilerine 20 yıl boyunca ödeyecekleri bir borç dayatıldığını ifade eden Halkevleri, eylemde “Bu proje sosyal konut değil, yoksullara konut satma projesidir” dedi.

Yapılan açıklamada proje, üç yönden eleştirildi.

İlk kısımda TOKİ’nin daha önce bitiremeyip hak sahiplerini mağdur ettiğini ve yapılan projelerin de sağlıksız ve ulaşımı zor konutlar ürettiğini hatırlatan Halkevciler, “TOKİ’nin sicili kirli” dedi.

Yoksullar kentin çeperlerine itiliyor

Proje kapsamındaki konutların kent merkezlerinin uzağında olduğuna dikkat çeken Halkevciler, “Kiraların artmasıyla kendi oturdukları evlerden dahi çıkmak zorunda kalan yoksullar, bir kez de devlet eliyle kentin dışına sürülmektedir” dedi.

20 yıl sürecek belirsiz bir ödeme planı

Halkevcilerin dikkat çektiği bir diğer konu ise ödemelerdi. Tanıtıma göre 3+1 evlerin taksitleri 3187 liradan, 2+1 evlerinkiyse 2280 liradan başlıyor. Ancak TOKİ’nin memur maaşı zammını baz aldığını ifade eden Halkevciler, öngörülemeyen bir enflasyon ortamında yoksulların ne kadar artacağı bile belirsiz bir ödeme planına 20 yıl mahkûm edileceğini belirtti.

“Sosyal konut ulaşılabilir ve sağlıklı olmalıdır”

Bu gerekçelerden dolayı projenin bir sosyal konuttan ziyade yoksullara ev satma projesi olduğunu ifade eden Halkevciler, taleplerini de açıkladı.

Talepler şöyle:

  • Halkın kendi ikamet ettiği yerlerden çıkmasını gerektirecek bu fiyat artışları hakkında caydırıcı yaptırımların da olduğu etkin bir düzenleme derhal hayata geçirilmelidir.
  • Halkın kendi yaşadığı evleri terk etmek zorunda kalmasını önlemek adına her haneye barınma desteği sağlanmalıdır.
  • Sosyal konut, ancak ulaşılabilir ve sağlıklı olursa anlamlıdır. Kent merkezinden, hastanelerden, okullardan, içinde yaşayacakların işyerlerinden uzak olması, barınma krizine bir çözüm değildir. Kent içinde ihtiyaç duyulan merkezlere ulaşımı rahat, sağlıklı ve kullanışlı projeler üretilmelidir.

İlgili haber:

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur