Guatemalalılar yoksulluğa, yolsuzluğa ve cezasızlık politikalarına karşı başkanlık sarayına dayandı

Guatemalalılar yoksulluğa, yolsuzluğa ve kamu görevlilerinin işlediği suçların cezasız bırakılmasına karşı başkanlık sarayına dayandı

Guatemalalılar yoksulluğa, yolsuzluğa ve cezasızlık politikalarına karşı başkanlık sarayına dayandı

Guatemala’da ülkeyle aynı adı taşıyan başkentte binler yolsuzluklara, hayat pahalılığına, cezasızlığa karşı sokaktaydı. Çiftçilerin ve öğrencilerin yoğun olduğu eylemde Başkan Alejandro Giammattei ve Adalet Bakanı Consuelo Porras’ın istifası istendi.

Yoğun yağışa rağmen binlerce kişi 200 bin üyeli Kırsal Kalkınma Komitesi’nin (CODECA) çağrısıyla başkanlık sarayına dayandı.

CODECA, hayat pahalılığının artan yakıt fiyatlarıyla birlikte katlanılmaz noktaya geldiğini ifade ederek buna müdahale talep ediyor. Hayat pahalılığı, giderek derinleşen yoksulluk, bu ortamın içinde iyice artan yolsuzluklar ve bu suçların cezasız bırakılması Guatemalalıları sokağa döktü.

Porras’ın sicili kirli

CODECA Porras’ı dolandırıcılık, rüşvet, görevi kötüye kullanma, kara para aklama gibi kamu görevlilerinin konumları gereği işleyebildiği suçları cezasız bırakmakla suçluyor. Bu suçlarla ilgili soruşturma başlatan savcılar, Porras tarafından sürgün ediliyor ve görevlerinden alınıyor.

Ayrıca son yıllarda 20’nin üzerinde CODECA üyesi öldürüldü. Öldürülen kişiler, madencilik projelerine, elektrik fiyatlarındaki artışa ve hükümetin yolsuzluklarına karşı mücadelede önde duranlar arasındaydı. Bu siyasi cinayetlerin üstü de yine bizzat Porras tarafından örtüldü.

Sendika.Org, teleSUR English, laprensalatina.com

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur