Edirne’de Söğütlük Doğal Kalsın Platformu millet bahçesi projesine karşı ilk toplantısını yaptı

Edirne'de halk arasında ‘Söğütlük’ olarak da bilinen İzzet Arseven Kent Ormanı’nda yapılması planlanan millet bahçesi projesine karşı Söğütlük Doğal Kalsın Platformu'nu kuran yaşam savunucuları ilk toplantılarını düzenledi

Edirne’de Söğütlük Doğal Kalsın Platformu millet bahçesi projesine karşı ilk toplantısını yaptı

Edirne’de halk arasında ‘Söğütlük’ olarak da bilinen İzzet Arseven Kent Ormanı’na Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılması planlanan millet bahçesi projesine karşı yaşam savunucuları, Söğütlük Doğal Kalsın Platformu’nu kurdu.

Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi konferans salonunda dün (28 Eylül) düzenlenen ilk toplantıya  platformun yürütme kurulu üyeleri seçildi.

Toplantıda millet bahçesi projesinde bulunan ve taşkın sahasında kaldığı tespit edilen kalıcı tesisler ile asfalt ve taş, beton imalatlar incelendi. Projenin hayata geçmesi halinde ormanda ortaya çıkacak tahribat ile Lozan Caddesi üzerindeki tarihi yola yapılacak müdahalelere de dikkat çekildi. Projenin detaylarına dair yapılan sunumun ardından platform üyeleri, Söğütlük’ün doğal kalması için kararlılıkla mücadele edeceklerini belirtti.

Cami de yapılıyor

Proje kapsamında bir de cami bulunuyor. Proje kapsamında caminin olmasından dolayı Edirneliler Söğütlük’te alkollü içki içilmesinin de engelleneceğini düşünüyor. Edirnelilerin tepki gösterdiği bir konu da bu.

Konferans salonundaki toplantıya Edirne Kent Konseyi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Edirne İl Temsilciliği, Edirne Barosu, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Edirne Tabip Odası, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Emekli-Sen Edirne Şubesi, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Edirne İl Temsilciliği, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi, Edirne Kadın Merkezi Dayanışma Derneği (EKAMEDER), Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Edirne Şubesi, Bir El Bin Nefes Derneği, Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Edirne Şubesi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanlığı, SOL Parti Edirne İl Örgütü, Memleket Partisi Edirne Merkez İlçe Başkanlığı, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Edirne İl Örgütü, Türkiye Komünist Partisi (TKP) Edirne İl Örgütü temsilcileri ile yurttaşlar katıldı.

Toplantıda ayrıca platform çalışmalarının, sosyal medya uygulamalarındaki ‘Söğütlük Doğal Kalsın’ adlı hesaplardan duyurulacağı açıklandı. Toplantı, Söğütlük Doğal Kalsın Platformu’nun kent ormanı için Edirne’de yapacağı çalışmaların karara bağlanması ile sona erdi.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur