Edirne Kent Ormanı’na Millet Bahçesi yapılmasına tepki: “Çok sayıda canlının ölümüne sebep olunacak, Söğütlük doğal kalsın”

Edirne Kent Konseyi Başkanı Nihat Çolak, Edirne Kent Ormanı'na Millet Bahçesi yapılmasına engel olmak için Söğütlük Doğal Kalsın Platformu'nu kurduklarını açıkladı. Millet Bahçesi çalışmaları esnasında ormandaki canlıların ölümüne sebep olunacağını belirten Çolak, "Söğütlüğe dokunmayın. Millet bahçesi projenizden Söğütlüğü çıkarın. Söğütlük, Edirnelilerin özgürce kullandığı, nefes aldığı, dinlendiği doğal bir parktır" dedi

Edirne Kent Ormanı’na Millet Bahçesi yapılmasına tepki: “Çok sayıda canlının ölümüne sebep olunacak, Söğütlük doğal kalsın”

Fotoğraf: Edirnenin Sesi

Edirne Kent Ormanı’na Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapılması planlanan Millet Bahçesi projesine yaşam savunucuları tepki gösterdi.

Edirne Kent Konseyi’nin çağrısıyla yapılan basın açıklamasında yaşam savunucuları, ormanın taşkın alanı içinde olduğunu hatırlatarak Millet Bahçesi projesinden vazgeçilmesini istedi.

Edirne Kent Konseyi Başkanı Nihat Çolak, halk arasında Söğütlük olarak bilinen Edirne Kent Ormanı’nı koruyabilmek için Söğütlük Doğal Kalsın Platformu’nu kurduklarını açıkladı.

“Millet Bahçesi, milyonlarca canlının ölümüne olacak”

Basın açıklamasını okuyan Çolak, Millet Bahçesi projesini incelediklerinde içerisinde kıraathane, cami, kütüphane, tuvalet, pişirme alanları gibi kalıcı tesislerin inşa edileceğini, bisiklet yolları gibi asfalt, taş ve beton kaplamaların da yapılmasının planlandığını belirtti.

Doğal sit alanı olarak belirlenmiş ormanın yapay bir bahçeye çevrilmesine karşı çıktıklarını belirten Çolak, “Millet Bahçesi çalışmaları esnasında; inşaat araçlarının gireceği Söğütlük Kent ormanında yaşayan yüzbinlerce, milyonlarca canlının göçüne ve ölümüne de sebep olunacaktır. Millet bahçesi projenizden Söğütlüğü çıkarın. Söğütlük doğal kalsın” çağrısında bulundu.

“Söğütlüğe sahip çıkalım”

Edirne Kent Ormanı’nın Edirnelilerin nefes aldığı doğal bir park olduğunu belirten Çolak şunları söyledi:

Söğütlüğün bulunduğu alan taşkın sahasıdır. 4373 sayılı Taşkın Sulara Ve Su Baskınlarına Karşı Korunma Kanunu kapsamında taşkın sahası içerisinde tesisat, inşaat veya tadilat yapmak, fidan veya ağaç dikmek dahi yasak olduğu hükme bağlanmıştır. Taşkın sahası içerisinde milyonlarca liralık bir yatırımın olası bir taşkında heba olmayacağının garantisini kimse veremez. Olası söz konusu kamu zararının hesabını kim verecektir. Edirne Kent ormanı Doğal Sit Alanı ilan edilmiştir. SİT; “insanlık için tarihsel ve çevresel değer olarak görülen doğal varlıklarla birlikte insan eliyle ortaya konulmuş ve bunlarla bütünleşmiş yapıların oluşturduğu, korunmasında kamu yararı bulunan kentsel ve kırsal çevre.” olarak tanımlanmaktadır. Buradan ilgililere sesleniyoruz; Söğütlüğe dokunmayın. Millet bahçesi projenizden Söğütlüğü çıkarın. Söğütlük doğal kalsın. Söğütlük Edirnelilerin özgürce kullandığı, nefes aldığı, dinlendiği doğal bir parktır. Söğütlük Edirnelilerin tarihidir, geçmişidir, hafızasıdır, hatırasıdır. Söğütlük Kent Belliğidir. Edirne halkına ve Kentine Çevresine duyarlı tüm kurum, kuruluş ve örgütlü yapılara sesleniyoruz. Söğütlüğe sahip çıkalım. Kentine, söğütlüğe sahip çıkan tüm örgütleri Doğal sit alanı olan Söğütlüğü korumak için Edirne Kent Konseyi olarak oluşturduğumuz “Söğütlük Doğal Kalsın” platformunda yer almaya ve söğütlük için mücadeleye davet ediyoruz

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur