Diyarbakır Barosu: “Tribünde açılan IKBY bayrağı meşrudur, hukuksuzca gözaltına alınanlar serbest bırakılsın”

Diyarbakır Barosu, TFF 2. Lig'de pazar günü oynanan Amedspor-Bursaspor maçında tribünlerde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağı açan 3 kişinin gözaltına alınması üzerine açıklama yaptı. Kürtlere ait sembollere yönelik tahammülsüzlük anlayışının terkedilmesi gerektiğini ifade eden Diyarbakır Barosu, "Başlatılan hukuki dayanaktan yoksun soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır" dedi

Diyarbakır Barosu: “Tribünde açılan IKBY bayrağı meşrudur, hukuksuzca gözaltına alınanlar serbest bırakılsın”

TFF 2. Lig’de pazar günü oynanan Amedspor-Bursaspor maçında tribünlerde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağı açan 3 kişinin gözaltına alınması ve haklarında soruşturma açılması ile ilgili Diyarbakır Barosu, yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada söz konusu görüntüler üzerine sosyal medyada ayrımcı ve nefret saikli linç kampanyasının oluşmasından sonra Diyarbakır Valiliği ve İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaların başlatılan soruşturmanın habercisi olduğu belirtilerek, “Müsabaka esnasında açılan bayrağın, Irak Anayasasıyla tanınmış Kürdistan Bölgesel Yönetiminin resmi bayrağı olduğunu hatırlatıyoruz. Meşru bir bayrağın kamusal alanda açılmış olmasına yönelik geliştirilen linç kampanyasını ve bunun etkisi ile başlatılan soruşturma ve gözaltıların kabulü mümkün değildir” denildi.

Son yıllarda halkı kin ve düşmanlığa sevk eden bu ayrımcı politikalar ve Kürtlere ait sembollere yönelik tahammülsüzlük anlayışının terkedilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada “Başlatılan hukuki dayanaktan yoksun soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır. Diyarbakır Barosu olarak sürecin takipçisi olduğumuzu kamuoyuyla paylaşırız” sözlerine yer verildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur