Beşli çete üyelerinin İstanbul Havalimanı için kurduğu şirketin ortak sayısı ikiye düştü: Kalyon ve Cengiz’in hisseleri arttı

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, beş müteahhitlik şirketinin İstanbul Havalimanı ihalesini aldıktan sonra kurduğu İGA AŞ adlı şirketin ortak sayısının ikiye düştüğünü yazdı

Beşli çete üyelerinin İstanbul Havalimanı için kurduğu şirketin ortak sayısı ikiye düştü: Kalyon ve Cengiz’in hisseleri arttı

Yap-İşlet-Devret modeliyle yaptırılan, döviz üzerinden yolcu garantili İstanbul Havalimanı için kurulan İGA AŞ adlı şirketin ortakları yüzde 20’şer eşit payla Cengiz, Kalyon, Limak, Kolin, Mapa’dan oluşuyordu.

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, bugünkü köşe yazısında İGA AŞ’de, ortak sayısının ikiye düştüğünü ve şirketin yoluna Kalyon ve Cengiz’le devam edeceğinin tescillendiğini belirtti. Ortaklıktan önce Kolin’in ayrıldığını belirten Toker, “Yüzde 20 payın yüzde 15’ini Kalyon, yüzde 5’ini ise Cengiz satın aldı. Limak ile Mapa’nın da hisselerini devrettiği, Rekabet Kurulu’nun (RK) da bu devirleri onayladığı biliniyordu” dedi.

Cemal Kalyoncu başkanvekili oldu

Ticaret Sicili’nde önceki gün (19 Eylül) yayımlanan genel kurul ve yönetim kurulu kararları ile devir işleminin, ticaret hukuku açısından da resmileştiğini kaydeden Toker şunları söyledi:

Limak ile Mapa inşaat şirketlerinin payları sıfıra düştü. Mehmet Nazif Günal ile Nihat Özdemir’in şirketteki yönetim kurulu üyelikleri sona erdi. Ticaret Sicil’de yayımlanan karara göre: Cengiz İnşaat’ın payı yüzde 25’ten yüzde 45’e, Kalyon Havacılık ve İnşaat’ın pay sahiplik oranı yüzde 35’ten yüzde 55’e yükseldi. İGA AŞ’nin yeni yönetim kurulu; Mehmet Cengiz, Cemal Kalyoncu, Uğur Cengiz ve Mehmet Kalyoncu’dan oluşuyor. Görev dağılımında Mehmet Cengiz yönetim kurulu başkanı, Cemal Kalyoncu da başkanvekili oldu.

Yazıyı kaleme aldığım dakikalarda, RK aylar önce verdiği kararın gerekçesini açıkladı. Gerekçeye gelirsek: RK, hisse devirlerinin, kanunla korunan “Pazardaki etkin rekabetin önemli ölçüde azaltılması sonucunu doğurmayacağı” kanaatine varmış. Oybirliğiyle alınan kararda, başvuruya konu bütün şirketlerin pazar paylarına göre değerlendirme yapıldığını görüyoruz. Havalimanı işletmeciliği, bilgisayar danışmanlık faaliyeti, gayrimenkul, özel güvenlik alanlarında faaliyet gösteren şirketlerin birbirine göre pazar payları dikkate alındığında bu hisse devirlerinin rekabeti bozucu etki yaratmayacağı belirtilmiş. Tabii bu karara karşı idari yargıda yargı yolunun açık olduğunu da anımsatalım.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur