Batman’da köy muhtarı binlerce ağacı kestirdi: “Talan politikası devlet gözetiminde yapılıyor”

Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Gundik köyünün muhtarı kurtların yılda 200 küçükbaş hayvanı öldürdüğünü gerekçe göstererek bölgedeki binlerce ağacı kestirdi

Batman’da köy muhtarı binlerce ağacı kestirdi: “Talan politikası devlet gözetiminde yapılıyor”

Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Gundik köyünün Muhtarı Mirze Yılmaz, 12 Temmuz’da yerel bir siteye verdiği demeçte, köy çevresindeki ağaçlar içinde saklanan kurtların yılda 200 küçükbaş hayvanı öldürdüğünü ve bu nedenle ağaçların kesilmesi kararı aldıklarını açıklamıştı.

Muhtar Yılmaz’ın açıklamasının ardından bölgede orman kıyımı başladı. Bölgede kesilen binlerce ağaç bir alanda üst üste toplatıldı. Bazı ağaçlar ise kömüre dönüştürüldü.

Ağaç kıyımı için muhtarın birçok aileyi ikna ettiğini ifade eden köylüler, Bingöl’den gelen bir şirket üzerinden ağaçların kestirildiğini aktardı. Yaşanan ağaç kıyımına dair Batman Orman İl Müdürlüğü yetkilileri, ağaçların kesildiği alanların tapulu arazi olduğunu ve bu nedenle müdahale edemediklerini iddia etti.

“Tahribata izin vermeyeceğiz”

Ağaç kıyımına tepki gösteren yaşam savunucusu Rıdvan Ayhan, kesimin hala devam ettiğini belirterek, “Bu bölge Batman’nın oksijen deposudur. Burada yaşayan canlıların yaşamını yok eden talanın durdurulması aciliyet arz ediyor. Burası devasa orman alanıdır. Amaçları bu devasa alanı yok etmek ve dağı çıplak bırakmak. Kesime, ağaçlarda saklanan kurtlar gerekçe gösteriliyor. Bu ağaçlar şahsiyetlerin değil, insanlığın. Kurt yalanı ile yaratmak istenen tahribata izin vermeyeceğiz” dedi.

Kesilen bazı ağaçların kamyonlarla taşındığını, bazılarının da kömüre dönüştürüldüğünü söyleyen Ayhan, tüm yaşananların devlet gözetiminde yapıldığını ifade etti. İktidarın Cudi’den Kaz Dağları’na kadar “talan politikası” yürüttüğüne dikkat çeken Ayhan, “Bunu ticarete dönüştürmüşler. Cudi’de ağaç bırakmadıkları için şimdi buraya göz dikmişler. Cudi’yi talan edenler şimdi de bu bölgeyi talan etmek istiyor. Halk olarak bu yıkıma karşı durmamız lazım. Hem canlı yaşamı hem de oksijenimiz tehlike altında” uyarısında bulundu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur