Balıkesir, Sakarya, Aydın, Muğla ve Mersin’de Mahsa Amini için eylemler: “İranlı kadınlar yalnız değildir”

İran'da öldürülen Mahsa Amini için Türkiye'de eylemler devam ediyor. Balıkesir, Sakarya, Aydın, Muğla, Mersin, Bilkent Üniversitesi ve İran Başkonsolosluğu önünde Mahsa Amini için eylemler yapıldı

Balıkesir, Sakarya, Aydın, Muğla ve Mersin’de Mahsa Amini için eylemler: “İranlı kadınlar yalnız değildir”

İran’da 14 Eylül’de “ahlak” polisi olarak da bilinen İrşad devriyeleri tarafından darp edildikten sonra hastaneye kaldırılıp hayatını kaybeden Mahsa Amini için Türkiye’de ve dünyada eylemler devam ediyor. Bugün (26 Eylül) Balıkesir, Sakarya, Aydın, Muğla ve Mersin’de Mahsa Amini için molla rejimine karşı eylemler yapıldı.

Balıkesir/Burhaniye

Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla Burhaniye’de yapılan eylemde bezler yakılarak açıklamalar yapıldı.

Mersin/Tarsus

Tarsus Kadın Platformu’nun çağrısıyla saat 18.00’de Yarenlik alanında bir araya gelenler “Laik ve özgür bir dünya için sokaktayız” diyerek açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar söylendi:

Mahsa’nın ve İranlı kadınların direnişi ve mücadelesi, mücadelemizdir!

Ülkemizde her gün üç kadın öldürülmekteyken, yanı başımızda bulunan bir başka ülkeden gözaltına alınmaya direndiği için dinci-faşist İran rejimi tarafından dövülerek katledilen Mahsa Amini’nin ölüm haberi geldi. Ülkeler, isimler, katiller değişse de erkek-devlet şiddetinin kurduğu düzen, her an kadınlara fiziksel, cinsel, ekonomik, psikolojik şiddet uyguluyor, çoğu zaman da vahşice katlediyor. Dinci/faşist rejimlerin üzerlerinden silindir gibi geçtiği kadınlar, bir nefeslik özgürlük için yaşamlarından oluyor.

22 yaşındaki Mahsa Amini İran’da başörtüsü takma kurallarına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından “nasihat etmek ve eğitmek için” darp edilerek 13 Eylül’de gözaltına alındıktan sonra komaya girdi ve kaldırıldığı hastanede 16 Eylül’de yaşamını yitirdi.

1979’dan bu yana kadınları kuşatan dinci-faşist rejim güçlerine karşı İran’da kadınlar sessiz kalmıyor, uyguladıkları şeriat kurallarıyla kadınlara nefes aldırtmamayı hedef haline getiren rejim, Mahsa’nın katledilmesinden sonra sokaklara dökülen binlerce kadını bastırmaya, yıldırmaya, sindirmeye çalışıyor, gözaltına alıyor, dövüyor, öldürüyor. İran’da kadınlar yaşamları pahasına geri adım atmadan dinci-faşist molla rejimine karşı mücadelelerini yükseltmeye devam ediyor.

Ağır ve yakıcı biçimde dünyanın gündemine de düşen Mahsa’nın katledilmesi sonrasında dünyanın her yerinde kadınlar sokaklara çıkıyor, İran’da protestolar büyüyor, kadınlar “Kadın, Yaşam, Özgürlük- Diktatöre Ölüm” sloganlarıyla saçlarını kesiyor, başörtülerini yakıyor ve görüntülerini sosyal medya üzerinden yayımlıyor. Ayrıca ateşin etrafında dans ederek başörtülerini yakıyor. Adeta küresel kadın dayanışması yaşanıyor. Mahsa’nın katledildiği günden bugüne İran’daki protestolarda resmi rakamlara göre 41 kişi hayatını kaybetti. Bizi zorla kendi cennetinize götüremezsin diyen İranlı kadınlar, İran halkı molla rejimine karşı direniyor, selam olsun.

Bizler biliyoruz ki, baskı ve zulmün artması ile her türlü tahakküme karşı isyan da artar ve buluşarak çoğalır.

Bizler İranlı kadınların yaşadıklarını çok iyi anlıyoruz.  Çünkü yıllardır İran’daki faşist rejimin başka bir yüzü ile hayatlarımıza, özgürlüklerimize kast ediliyor. AKP iktidarının kadın düşmanı politikaları ve nefret söylemleri ile kadınlar ve LGBTİ+’lar sokak ortasında şiddete uğruyor, öldürülüyor. Sokaktaki her hak arayışı devlet şiddeti ile karşılaşıyor. Bedenlerimize ve hayatlarımıza yönelik baskılar her geçen gün artıyor. Bu ülkede konserler yasaklanıyor, gazeteciler, sanatçılar tutuklanıyor. Tarikatlar istediği için şiddeti önlemede, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında en etkili yasal araçlardan biri olan İstanbul Sözleşmesi bir gecede feshediliyor.

Bizler biliyoruz ki, kadınların nefes almaya ihtiyaç duymaz hale gelmesi toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasından geçer, erkek/devlet şiddetinin ortadan kalkması toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasından geçer, kadınların erkek/devlet şiddeti tarafından katledilmesinin önlenmesi toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasından geçer. Ve yine bizler biliyoruz ki gerçek bir laik toplum düzeni sağlanmadıkça, kadınlar üzerindeki dinci tahakküm her geçen gün artarak devam eder. Biz kadınlar vardık, varız, varolmaya devam edeceğiz ve eşit, özgür, laik bir ülkede yaşamak istiyoruz. Kadınların bedeninden, giyiminden, saçlarından elinizi çekin.

Kız kardeşimiz Mahsa’nın polis gözetimindeyken öldürülmesi canımızı yaktı, öfkemizi ve isyanımızı büyüttü.  Erkek egemen sistemin kadın düşmanı politikalarına ve kadınlar üzerinden bütün bir topluma tahakküm kuran faşizme karşı kadın özgürlük ve mücadelemizi yükseltiyoruz. Bugün İran’da ve dünyanın her yerinde özgürlükleri için direnen kadınlarla dayanışma duygularımızı paylaşıyoruz. Yaşasın kadın dayanışması.

Sakarya

Mahsa Amini için Sakarya Kadın Platformu’nun çağrısıyla saat 18.00’de AKM önünde bir araya gelenler “Özgürlüğümüz için İran’dan Türkiye’ye isyanımızı büyütüyoruz” dedi.

Aydın

Aydın Kadın Dayanışma Platformu, Aydın Kent Meydanı’nda bir araya gelerek Amini’nin katledilmesini protesto etti. Açıklamanın yapıldığı alanda, “İran’da, Türkiye’de, Dünya’da isyandayız. Kadın dayanışması sınır tanımaz” pankartı ile Amini’nin fotoğraflarının olduğu dövizler taşındı. Açıklamada sık sık, “Jin jîyan Azadî”, “Mahsa Amini isyanımızdır” sloganları atıldı.

Ayrıca Aydın’ın Kuşadası ilçesinde yarın saat 19.00’da İsmail Cem Dostluk ve Barış Meydanı’nda Kuşadası Kadın Platformu’nun çağrısıyla eylem düzenlenecek.

Muğla/Bodrum

Bodrum’da saat 19.00’da Bodrum Belediyesi karşısındaki kadın ağacı önünde buluşanlar Mahsa Amini için molla rejimine karşı eylemdeydi.

Ayrıca Muğla’nın Datça ilçesinde Datça Kadın Platformu’nun çağrısıyla yarın saat 17.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Kadın Yaşam Özgürlük Anıt Ağacı önünde eylem düzenlenecek.

Bilkent Üniversitesi

İstanbul/İran Başkonsolosluğu

Ayrıca İzmir’in Foça ilçesinde kadınlar yarın saat 13.00’te Turizm Bürosu önünde bir araya gelerek eylem düzenleyecek.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur