Avustralya Kraliçe Elizabeth için yas günü ilan edince monarşi karşıtları sokağa döküldü: “Kahrolsun kral, monarşiyi kaldırın”

Avustralya'da Kraliçe Elizabeth'in ölümünün ardından yas günü ve resmi tatil ilan edilince monarşi karşıtları sokağa çıktı

Avustralya Kraliçe Elizabeth için yas günü ilan edince monarşi karşıtları sokağa döküldü: “Kahrolsun kral, monarşiyi kaldırın”

Avustralya’da Kraliçe Elizabeth’in ölümünün ardından yas günü ve resmi tatil ilan edilince monarşi karşıtları sokağa çıktı. Sidney, Melbourne ve başkent Kanberra’da sokağa çıkan monarşi karşıtları, iki yüz yılı aşkın süre önce İngilizlerin adaya gelmelerinin ardından yerli halklara yaptıkları zulümleri hatırlattı.

Eylemlerde “Kahrolsun kral” ve “Monarşiyi kaldırın” sloganları sıklıkla atıldı.

Yerliler de eylemde

Eyleme çok sayıda yerli de katılırken ABD’deki eylemlere gönderme yapan ve yerlilere yönelik ayrımcılığa dikkat çeken “Siyahi yaşamlar değerlidir” pankartı da taşındı. Eylem sırasında Avustralya bayrağı da yakıldı.

Ada ülkesinde yerlilere yönelik ayrımcılık geçmişte kalan bir durum da değil. Aborijin ve Torres Boğazı Adalılarının şiddete maruz kalma oranları diğer Avustralyalılardan daha yüksek ve buna paralel olarak ortalama yaşam süreleri daha kısa. Gözaltında ölme oranları da belirgin şekilde toplumun geri kalanından daha yüksek.

Polis saldırısı da oldu

Eylemlerde yer yer polis saldırısı da görüldü. Kraliçenin taziye defterine “Monarşiyi kaldırın” yazan bir Avustralyalı gözaltına alınırken Melbourne’de de polis saldırısı görüldü.

Eylemlerden kareler:

Sendika.Org, Euronews, El Cezire (Fotoğraflar: El Cezire/EPA)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur