Ankara’da Sağlık Bakanlığı’nın elindeki tek uzman onkoloji hastanesi kapatılıyor

Sağlık Bakanlığı’nın elindeki tek uzman onkoloji hastanesi olan Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin, Etlik Şehir Hastanesi’ne taşınmak istenmesine yönelik tepkiler sürüyor. Hastanemi Açın Platformu Sözcüsü Bayazıt İlhan, hastanelerin taşınması hazırlıklarının aylardır sürdüğünü ifade ederek, "Net bir şekilde bu hastanelerin kapatılmayacağını duymak istiyoruz" dedi

Ankara’da Sağlık Bakanlığı’nın elindeki tek uzman onkoloji hastanesi kapatılıyor

Ankara’nın köklü hastanelerinden Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin, Etlik Şehir Hastanesi’ne taşınmak istenmesine yönelik tepkiler sürüyor.

Sağlık Bakanlığı’nın elindeki tek uzman onkoloji hastanesi olan ve 50 yıldan uzun zamandır ülkenin dört bir yanından gelen kanser hastalarına sağlık hizmeti veren hastanede yılda yaklaşık 400 bin kişiye poliklinik, 25 bin kişiye de yataklı tedavi hizmeti sunuluyordu. 600 yataklı hastanede 12 ana dal ve 4 yan dalda uzmanlık eğitimi verilirken toplam 35 uzmanlık alanında hizmet sunulmaktaydı.

Hastanenin kapatılarak taşınmak istenmesine tepki gösteren bölge halkı, hastanenin kapatılmaması için topladıkları 35 bin imzayı hastane yönetimine teslim etti. Yaşanan tepkiler üzerine sosyal medya hesabından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Ankara Etlik Şehir Hastanesi 28 Eylülde açılıyor. Bu hastanenin açılışı sebebiyle Onkoloji E. A. Hastanesi ile Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kapatılacağı yönündeki iddialar asılsızdır. Kapatılacak hastanemiz yok” dedi.

“Net bir şekilde bu hastanelerin kapatılmayacağını duymak istiyoruz”

Koca’nın açıklamaları üzerine Diken’e konuşan Hastanemi Açın Platformu Sözcüsü Bayazıt İlhan, hastanelerin taşınması hazırlıklarının aylardır sürdüğünü ifade ederek, “Sağlık Bakanı sanki bunlar yokmuş gibi bir açıklama yaptı. Kamuoyu baskısı nedeniyle başka bir planları olabilir. Net bir şekilde bu hastanelerin kapatılmayacağını duymak istiyoruz. Çalışanlar huzursuz, mutsuz. Hekimler dahil emekliye ayrılanlar, başka hastanelere, kurumlara geçmeye çalışanlar var” dedi.

Konuya dair açıklama yayımlayan Türk Tabipleri Birliği (TTB), hastanenin kapatılmasının onkoloji hastalarının nitelikli tedaviye erişiminde güçlükleri de beraberinde getireceğini söyledi.

“Devasa şehir hastaneleri projesinden vazgeçilmeli”

Yıllardır bir arada ekip ruhu ile çalışan sistemi bozarak yeni ekip yaratılmasının çalışma barışını da bozacağını belirten TTB açıklamasında şunları söyledi.

İngiltere, Kanada, Amerika, İtalya gibi birçok ülkede şehir hastaneleri sistemi sağlık hizmetinin uygulayıcıları ve sağlık hizmetini alanlar açısından yararlı olmadığı için terk edilmiş bir sistemken, iktidarın hâlâ şehir hastanelerinde ısrarı ancak şirketlere verilen hasta sayısı garantisi ve kâr hırsı ile açıklanabilir. Şu an dünyada dal hastanelerinin daha iyi hizmet verdiği ve daha bilimsel olduğu belli iken, ülkemizde önce göğüs hastalıkları ve meslek hastalığı hastanelerinin kapatılmasıyla başlayan yıkım; onkoloji, kadın doğum, çocuk hastalıkları, göz hastalıkları gibi dal hastanelerinin kapatılıp yerlerine nasıl olacağı bilinmeyen bir sisteme geçilmesi sonucunda önümüzdeki günlerde toplumun bu süreçte göreceği zararın hızla artacağının göstergesidir.

Muayene ve ameliyat için aylarca randevu alamayan hastaların mağduriyetleri daha da artacaktır. Tanısı ve tedavisi geciken ve bundan zarar görecek olan hastaların sorumluluğu bu hastaneleri kapatanların olacaktır. Türk Tabipleri Birliği olarak çalışan hekim, hemşire, teknisyen, laborant, sekreter, sayısız sağlık çalışanı için daha nitelikli bir sağlık hizmeti sunumu; hastalar açısından da sağlık hizmetine erişimi olanaklı kılabilmek adına bir kez daha vurguluyoruz: Devasa şehir hastaneleri projesinden vazgeçilmeli; şehrin belirli merkezlerinde hastaların daha kolay ulaşabileceği hastanelerin ve özellikle dal hastanelerinin varlığı korunmalı, altyapıları yenilenmeli ve bu hastanelere yenileri eklenmelidir.

Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılması üzerine Ankara’da yüz yıldan fazla tıp eğitimi ve sağlık hizmeti veren başta Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmak üzere, Yüksek İhtisas Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi gibi 7 hastane kapatıldı. Şehir merkezindeki bu hastanelerin kapatılmasına yönelik tepkiler sürerken, benzer bir sürecin bu ay sonunda açılması planlanan Etlik Şehir Hastanesi nedeniyle yaşanması gündemde. Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi, Etlik Zübeyde Kadın Sağlığı Hastanesi, Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi kapatılarak Etlik Şehir Hastanesi’ne taşınacak.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur