Ankara Mor Mekan’da feminist laiklik forumu: “İran uzağımızda değil”

"Kadınlar olarak bedenlerimize, yaşamlarımıza, özerk varlığımıza saldırılara karşı feminist laiklik bayrağını yükseltiyoruz" diyen Kadın Savunması, Ankara Mor Mekan'da Mahsa Amini anısına forum yaptı

Ankara Mor Mekan’da feminist laiklik forumu: “İran uzağımızda değil”

Ankara Mor Mekan’da “Feminist laiklik forumu” yapıldı. Foruma katılan İranlı kadınlar İran’daki molla rejiminin durumunu ve direnen halkın taleplerini aktardılar.

Kadın Savunma Ağı, “Kadınlar olarak bedenlerimize, yaşamlarımıza, özerk varlığımıza saldırılara karşı feminist laiklik bayrağını yükseltiyoruz” diyerek İran’da “ahlak” polisi olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından darp edildikten sonra hastaneye kaldırılıp hayatını kaybeden Mahsa Amini anısına Ankara Mor Mekan’da “Feminist laiklik forumu” için çağrı yapmıştı.

Mor Mekan’da bugün (26 Eylül) düzenlenen forumda Türkiye’deki siyasal İslamın AKP iktidarıyla beraber giderek kurumsallaşmasından eğitimde imam hatip anlayışına, dünyadaki kürtaj karşıtı hareketlerden İstanbul Sözleşmesi’ne kadar pek çok konu feminist laiklik tartışması içerisinde yer aldı.

“İran uzağımızda değil” diyen kadınlar baskı karşısında, İran’da Mahsa Amini’nin öldürülmesine duyulan öfkenin ateşlediği isyanı konuştu.

İranlı kadınlar İran’daki direnişin kadınların öncülüğünde toplumsallaşmasının önemli olduğunu ve başörtüsünün İran’daki İslam devletinin ideolojik bir görünümü olduğunu, bu nedenle başörtüsü yasağının kalkmasının aslında iktidarı değiştirebilecek kadar güçlü bir adım olacağını söyledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur