Anakent Okulları iş kanununu baştan yazıyor: “Biz 3 yıldan az çalışana kıdem tazminatı vermiyoruz”

Çok sayıda öğretmenin haklarını gasp eden Anakent Okulları, kıdem tazminatını talep eden bir öğretmene "Biz 3 yıldan az çalışana kıdem tazminatı vermiyoruz" dedi

Anakent Okulları iş kanununu baştan yazıyor: “Biz 3 yıldan az çalışana kıdem tazminatı vermiyoruz”

İstanbul Kadıköy’de bulunan Anakent Okulları öğretmenlerin haklarını gasp eden eğitim kurumlarından biri. Anakent Okulları, hak gaspının yanı sıra öğretmenlere ve sendika yöneticilerine verdikleri cevaplarla da adeta iş kanununu baştan yazıyor.

Öğretmenler yeni dönem için yapılacak sözleşmeler için anlaşamayınca istifaya zorlandı. Öğretmenlere mayıs ayında gelecek dönem için sözleşme öneren okul yönetimi 6000 lira maaş teklif etti. Öğretmenler de zaten asgari ücretin de o düzeye yükseleceğini ifade ederek ücretin daha yüksek olması gerektiğini ifade etti. Okul yönetimi de ikinci bir teklifi dahi yapmadan kendileriyle çalışmak istemediklerini ifade etti.

İstifaya zorladılar

Okul yönetiminin bunu ifade etmesinin ardından öğretmenler de tazminatlarını alıp gitmek istedi ancak okul yönetimi tazminatlarını da vermeyeceğini ifade etti. Yönetim öğretmenleri okula çağırıp zorla istifa dilekçesi imzalatmaya çalıştı. Bu dayatmayı kabul etmeyen öğretmenler Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’yla (Öğretmen Sendikası) birlikte hak arama mücadelesine girişti.

“3 yıldan az çalışana kıdem tazminatı vermiyoruz”

Öğretmen Sendikası yöneticileriyle birlikte yapılan görüşmede okul yönetimi iş kanunu hükümlerini de hiçe sayarak “Biz 3 yıldan az çalışana kıdem tazminatı vermiyoruz. 5 yıldan uzun çalışanlara da vermek de kendi inisiyatifimizde” dedi.

Evlilik nedeniyle ayrılanların tazminatları da verilmedi

Anakent Okulları’nda çalışan kadın öğretmenler, evlendikten sonra evliliklerini göstererek işi bıraktıktan sonra hakları olan kıdem tazminatlarını da alamadı. Öğretmenler noter aracılığıyla ihtar da çekti. İhtarın ardından da okul yönetimi henüz bir adım atmadı.

Mesai ücretleri de verilmedi

Anakent Okulları’ndaki tek hak gaspı bu değil. Yaşadıkları hak gasplarını Sendika.Org’a anlatan bir öğretmen kıdem tazminatı dışında çalıştıkları süre boyunca da hiç fazla mesai ücreti alamadıklarını ifade etti.

Pandemide kısa çalışma ödeneği verilen öğretmenlere sigortaları da eksik yatırıldı. Öğretmenlere sonradan telafi edileceği ifade edilse de bu konudada bir adım şu ana kadar atılmadı.

Eğitim öğretim ödeneği maaşlardan kesiliyor

Eğitim öğretim yılı başlangıcında öğretmenlere verilmesi zorunlu kılınan eğitim öğretim ödeneği de öğretmenlerin hesaplarına yatırıldıktan sonra aydan aya maaşlarından kesinti yapılarak geri alınıyor.

Velilerden tepki

Hak gasplarını anlatan öğretmen duruma velilerin de tepki gösterdiğini ifade etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur