Akbelen Ormanı’nda açılmak istenen maden ocağına karşı nöbette jandarma tarafından darp edilen iki kadın yargılanıyor

Akbelen'de ağaç kıyımını engellemek için direnen iki kadın, doğalarını savundukları için jandarmanın açtığı davada yargılanıyor. İkizköylüler, tüm Muğla halkını ve çevre dostlarını dayanışmaya ve mücadelelerine destek olmaya çağırdı

Akbelen Ormanı’nda açılmak istenen maden ocağına karşı nöbette jandarma tarafından darp edilen iki kadın yargılanıyor

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanı’nda Limak Holding’in YK Enerji şirketi tarafından işletilen Yeniköy-Kemerköy ve Yatağan Termik Santrallerine kömür temin etmek için açılmak istenen maden ocağına karşı köylülerin mücadelesi sürüyor.

17 Temmuz 2021’de bölge halkının açtığı iptal davası henüz sonuçlanmadan iş makinalarının alelacele ormana girmesiyle kadınların öncülüğünde Akbelen Ormanı’nda nöbet başladı.

Akbelen Ormanı’nı korumak için nöbet başlatan İkizköy halkı ve yaşam savunucularının direnişi öyle büyüdü ki 9 Ağustos 2021’de gece yarısı jandarma ilk saldırısını yaptı, direnenleri yerlerde sürükledi, nöbet alanından uzaklaştırmaya çalıştı, ormana girişleri engelledi. Fakat nöbet tutanlar saldırılara karşı daha da güçlenerek alana döndüler. Saldırının sabahında jandarma bariyerlerinin önüne yattılar.

Akbelen Ormanı’nda yapılması planlanan kömür madeni için İkizköylülerin Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü’nün vermiş olduğu maden işletme izninin iptali için açtığı davanın üçüncü keşfi geçtiğimiz günlerde yapıldı. İlk keşifte avukatlar hakarete uğramış, uzmanların ve halkın konuşması baskıyla engellenmişti. İkinci keşiften sonra ise keşfe katılan uzmanların “yapılması planlanan madenin Akbelen Ormanı’nı ve bölgedeki yaşam alanlarını yok edeceğini” belirtmelerine rağmen bilirkişiler tarafından açıklanan raporda ”madenin elektrik üretilmesi ve istihdam için gerekli olduğu” sonucu çıktı.

Akbelen’e karşı çıkarılan ikinci bilirkişi raporunun ardından devlet sermayeden tarafken bu kez yargı aracıyla İkizköylülerin direnişini kırmak istiyor. Son gelinen noktada nöbet alanında bulunanlara sistematik biçimde saldıran jandarma değil, yaşam mücadelesi verenler yargılanıyor.

İkizköylülere ve yaşam savunucularına açılan davanın gelecek duruşması 27 Eylül 2022 Salı saat 14:30’da Milas Adliyesi’nde görülecek. İkizköylüler, tüm Muğla halkını ve çevre dostlarını dayanışmaya ve mücadelelerine destek olmaya çağırdı.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur