2021 Onur Yürüyüşü davaları görülmeye devam ediyor: Görüntüler bilirkişiye gönderilecek

2021 İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü günü Cihangir’de gözaltına alınan yedi kişinin yargılandığı dava 13 Ocak günü saat 14.30’a ertelendi. Gözaltı görüntüleri bilirkişiye gönderilecek

2021 Onur Yürüyüşü davaları görülmeye devam ediyor: Görüntüler bilirkişiye gönderilecek

Yasaklar ve polis saldırılarının gölgesinde geçen 2021 İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’na ilişkin şimdiye kadar 6 ayrı dava açıldı. Şimdiye kadar üç davadan beraat kararı gelirken, üç dava devam ediyor.

2021 yılında gerçekleşen 19. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, 2015’ten beri olduğu gibi hukuksuz bir biçimde yasaklanmıştı. Yürüyüş günü en az 46 kişi Beyoğlu’nda gözaltına alınmıştı. Yürüyüş günü gözaltına alınanlara açılan davalardan biri bugün (21 Eylül) görüldü.

Cihangirden gözaltına alınan 7 LGBTİ+ hak savunucularına açılan davanın ilk duruşması 9 Mart’ta görüldü. İkinci duruşması bugün 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Tanık: “Polis uyarı yapmadı, koridor oluşturmadı”

Duruşma, bir sanığın kuzeninin tanık sıfatıyla dinlenmesiyle başladı. Tanık, Cihangir’de bir kafede oturdukları sırada kuzeninin gözaltına alındığını, polisin insanları rastgele gözaltına aldığını söyledi.

Av. Sevda Bayram, tanığa polisin üç kere anons yapması gerektiğini hatırlatarak, “Böyle bir uyarı, anons oldu mu? İnsanların dağılması için koridor açtılar mı” diye sordu. Tanık, böyle bir durumun olmadığını, polisin üç kere anons yapmadığını ve dağılmaları için koridor oluşturmadığını belirtti. Ardından tanık salondan çıktı.

Av. Bayram, bir önceki duruşmada talep edilen görüntülerin dosyaya konulduğunu söyledi ve ekledi:

“Görüntülerde çok açık şekilde polisin açıktan şiddet uygulayarak, karga tulumba diyebileceğimiz şekilde gözaltına aldığı görülüyor. Ayrıca görüntülerde çok açık bir şekilde polisin uyarıda bulunmadığı, dağılmak için koridor oluşturmadığı da görülüyor. Bütün gün insanları kovalayarak gözaltına aldı.”

Av. Bayram, süreç uzatılmadan ve görüntüler bilirkişiye gönderilmeden gerekirse mahkemede beraber izlenmesini ve derhal beraat kararı verilmesini talep etti. Mahkeme, bu talebi reddederek görüntülerin bilirkişiye gönderilmesine karar verdi. Dava, 13 Ocak 2023, saat 14.30’a ertelendi.

2021 İstanbul Onur Haftası bilançosu: Polis saldırısı yetmedi, 6 ayrı dava açıldı!

Polis işkencesinin gölgelediği 2021 İstanbul Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan ikisi çocuk 39 kişiye ve yine polisin saldırdığı Maçka’daki pikniğe katılan bir kişiye 6 ayrı dava açıldı: Terör savcılarının hazırladığı iddianamelerde polis işkencesi yok, ayrı davalarla kamuoyu desteği azaltılmak isteniyor.

Kaynak: KaosGL

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur