TTB’den Dr. Şenol’u öldürmekle tehdit eden Yücel hakkında suç duyurusu: “Diploması olmadan ilaç üretiyor”

TTB, Prof. Dr. Esin Şenol’u hedef gösteren ve tehdit eden Mustafa Yücel hakkında suç duyurusunda bulundu. Yücel’in diploması olmadığı halde tabip unvanı kullandığı ve ruhsatsız müstahzar imal ederek insanların sağlığını tehlikeye soktuğu gerekçesiyle hakkında davası açılması ve cezalandırılması istendi

TTB’den Dr. Şenol’u öldürmekle tehdit eden Yücel hakkında suç duyurusu: “Diploması olmadan ilaç üretiyor”

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Prof. Dr. Esin Şenol’u hedef gösteren ve tehdit eden aşı karşıtı Mustafa Yücel hakkında Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

TTB, Yücel’in diploması olmadığı halde tabip unvanını kullandığını, ruhsatsız olarak müstahzar imal ederek insanların hayatını ve sağlığını tehlikeye soktuğu gerekçesiyle hakkında kamu davası açılmasını ve cezalandırılmasını istedi.

TTB, Ayrıca 4 Ağustos 2022’de Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Denetim Hizmetleri Başkan Yardımcılığı İlaç Denetim Dairesi’ne ve Türk Eczacıları Birliği’ne birer yazı iletti.

TTB’nin Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne ilettiği yazıda, Mustafa Yücel’in sosyal medya paylaşımlarında yer alan ve kendisinin ürettiğini iddia ettiği karışımları “ilaç” olarak önerdiği ve buradan gelir elde ettiği belirtilirken, TTB’nin kayıtlarında jinekoloji uzmanı Dr. Mustafa Yücel’in üyeliğine rastlanmadığının altı çizildi. 1219 sayılı Kanun’un 25. maddesinin hatırlatıldığı yazıda, eylemin Türk Ceza Kanunu’nun “Kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesi” suçunu düzenleyen 262. maddesine aykırılık oluşturduğu vurgulandı.

İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na iletilen yazıda ise TTB, Yücel’in kanser tedavisinde kullanılması gerektiğini iddia ettiği karışımları sosyal medya mecralarından “ilaç” olarak hastalara önermesinin, 1262 sayılı İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu’nun 18. maddesini; 1262 sayılı Kanun’un 18 ve 19. maddelerini ihlal ettiğini belirtti. TTB, Türk Eczacıları Birliği’ne gönderdiği yazıda ise Yücel’in 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’un 24. maddesini ihlal ettiğini kaydetti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur