Tarım ve Orman Bakanlığı avlanacak hayvanların listesini açıkladı: “Yaban hayatı tehdit altında”

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın avlanacak yaban hayvanları listesine ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Eski Milli Parkalar Genel müdürü Hüsrev Özkara, avlanma anlayışıyla yaban hayatının büyük tehdit altında olduğunu kaydetti

Tarım ve Orman Bakanlığı avlanacak hayvanların listesini açıkladı: “Yaban hayatı tehdit altında”

Fotoğraf: Pixabay

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın avlanacak yaban hayvanları listesine ilişkin kararı dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün (DKMP) verilerine göre, 2020-2021 av sezonunda av turizmi kapsamında bin 8 yüz 35 hayvan katledilerek toplam 26 milyon 857 bin TL gelir elde edildi.

Para karşılığında avlanmasına izin verilen canlılar arasında, yaban domuzu, karaca, kızıl geyik, Anadolu yaban koyunu ve kızıl geyik yer alıyor.

Yayımlanan kararda, Anadolu parsı, Akdeniz foku ve yaban keçisi nesli tükenmeyen türler arasına girdi. Flamingoların yeterli popülasyona ulaştığında avlanmalarına izin verilmesi kararında değişiklik olmadı.

Baykuş türleri, ağaçkakan türleri, kırlangıç gibi birçok kuş türü ve sürüngenlerden kaplumbağalar, “kesin koruma altında olan fauna türler” listesine alındı.

ANKA’ya konuşan eski Milli Parkalar Genel müdürü Hüsrev Özkara, avlanma anlayışıyla yaban hayatının büyük tehdit altında olduğunu kaydetti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur