Salihli Çocuk Büro Amirliği mağdur çocukların ifadelerini avukatsız alıyor

Salihli Çocuk Büro Amirliği mağdur çocukların ifadelerini yönetmeliği de çiğneyerek avukatsız alıyor

Salihli Çocuk Büro Amirliği mağdur çocukların ifadelerini avukatsız alıyor

Yönetmelik gereği suça sürüklenen çocukların ve mağdur çocukların ifadeleri avukat nezaretinde alınması gerekirken Salihli Emniyeti Çocuk Büro Amirliği, bu kuralı bir süredir ihlal ediyor. Salihli’de avukatlık yapan Yıldıray Çıvgın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda mağdur çocukların ifadelerinin Çocuk Büro Amirliği’nde alındığını ve ne zaman CMK görevlendirmesiyle gitse her seferinde ifadesinin hazırlanmış olup kendisinden sadece imzalanmasının istendiğini ifade etti.

Karakoldaki polislere bunun savunma hakkı ihlali olduğunu hatırlattığını ifade eden Çıvgın, uygulamanın devam ettiğini belirtti.

Çıvgın CMK görevlendirmesiyle son gittiğinde ise polisin şüheli ve şüpheli ailesiyle birlikte hareket ettiğini ifade etti. 16 yaşında doğum yapan bir çocuk için ifadeye katılmak istediğinde çocuğun ifadesinin şüphelinin ve şüphelinin yanında alınmak istendiğini ve yine kendisi gelmeden de ifadenin hazrılanmış olduğunu gördü. Çıvgın duruma itiraz ederek ifadenin yalnız şekilde tekrar alınması gerektiğini söyledi. Çıvgın’ın itiraz etmesinin ardından şüpheli ve ailesi Çıvgın hakkında şikayetçi olacağını söyledi. Polis ise mağdur çocuğun ailesine özel avukat tutmalarını söyledi.

Baro’ya çağrı

Çıvgın yaşanan hukuksuzluk karşısında Manisa Barosu’na bir mektup yazarak harekete geçmeye çağırdı. Çıvgın özellikle Salihli’de görev yapan avukatlara da konu hakkında bir araya gelme çağrısı yaptı.

İfadeye düştüğü şerhle birlikte durumu CİMER’e de bildirdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur