Özön Taşıt Muayene’de patron toplu sözleşmeyi mahkemelerle dört yıl erteledi, kaybedince sendikalı işçileri işten attı

Samsun ve Sinop’taki araç muayene istasyonlarını işleten Özön Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.'de TÜMTİS yetki almasına rağmen mahkeme süreçleriyle toplu sözleşme dört yıl ertelendi. Mahkeme sendika lehine sonuçlanınca da üç sendikalı işçi işten çıkarıldı

Özön Taşıt Muayene’de patron toplu sözleşmeyi mahkemelerle dört yıl erteledi, kaybedince sendikalı işçileri işten attı

İşveren baskısı ve uzayan mahkeme süreçleri sendikaların örgütlenme faaliyetlerinin önüne engel olmaya devam ediyor. Samsun ve Sinop’taki araç muayene istasyonlarını işleten Özön Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de TÜMTİS’in örgütlenme girişimi de devlet ve işveren işbirliğiyle uzun süre sürüncemede bırakıldı. Sonunda da işçiler işten atıldı.

Mahkeme süreçleri 4 yıl kaybettirdi

Özön Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de örgütlenmeye başlayan TÜMTİS, 2018’de çoğunlupu sağlayıp Çalışma Bakanlığı’na yetki tespitinde bulundu. Ancak işveren, çoğunluk tespitine karşı itiraz davası açtı ve davanın uzaması için yasanın kendilerine tanıdığı tüm olanakları sonuna kadar kullanarak bu anti demokratik hükümler sayesinde yaklaşık 4 yıl boyunca toplu sözleşme masasından kaçtı.

Mahkemede kaybedince işçileri işten attı

Yargıtay kararıyla çoğunluk tespitinin kesinleşmesinden sonra sendikanın yeninden örgütlenmeye başlamasının ardından işveren baskısı başladı. İşçileri sendikadan istifaya zorlayan patron, işçilere gözdağı vermek için sendikalı olan üç işçiyi de işten attı.

TÜMTİS, yaptığı açıklamada Çalışma Bakanlığı’na seslenerek “Mahkeme kararlarını bile takmayan, işçileri sendikadan istifa ettirmek için baskı yapan ve sendikal çalışmaya katılan 3 üyemizi işten çıkaran işverene karşı uygulayacak bir müeyyideniz yok mu? Bu yasa ve mahkeme tanımaz, adeta meydan okuyan işverene diyecek bir sözünüz yok mu?” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur