ODTÜ’lüler yasak tanımadı: Devrim Stadyumu’nda kayyumsuz mezuniyet töreni

Kayyum rektör Verşan Kök'ün protesto korkusuyla mezuniyeti iptal etmesine rağmen ODTÜ'lüler, yasakları tanımayıp öğrencisiyle, mezunlarıyla ve akademisylenleriyle geleneksel mezuniyet törenlerini taşıdıkları pankartlarla yaptı

ODTÜ’lüler yasak tanımadı: Devrim Stadyumu’nda kayyumsuz mezuniyet töreni

Kayyum rektör Verşan Kök’ün protesto korkusuyla mezuniyeti iptal etmesine rağmen ODTÜ’lüler, öğrencisiyle, mezunlarıyla ve akademisylenleriyle geleneğine sahip çıktı. Yüzlerce mezun, binlerce mezun yakını ve öğrenci bütün engelleme girişimlerine rağmen Devrim Stadyumu’nda yerini aldı.

Mezuniyet programı açılış konuşması ve dans gösterileriyle başladı. Eşli Danslar Topluluğu hazırladığı gösterileri sunduktan sonra mezunların pankartlarla yürüyüşleri başladı.

O senenin önemli gelişmelerine dair politik göndermeli pankartlarıyla gündeme gelen ODTÜ Mezuniyet Töreni’nde bu sene ekonomik kriz ve enflasyon, TÜİK’in güven vermeyen istatistikleri, İstanbul Sözleşmesi, kayyum rektör Verşan Kök’ün yasakçı zihniyeti, Gökçek döneminde başlayıp Mansur Yavaş tarafından devam ettirilen ve binlerce ağacın katledildiği yol projesi, Gökçek’in Twitter’da gördüğü jelibon rezervi şakasını gerçek sanması başta olmak üzere çeşitli toplumsal konulara dair çok sayıda pankart taşındı. LGBTİ+ etkinlikleri ve Onur Yürüyüşü yasaklarının da her sene gündeme gelmesiyle taşınması gelenek haline gelen gökkuşağı flamaları yine çok sayıda mezunun elindeydi. Pankartlarda Gibi dizisinin esintileri de sıklıkla görüldü.

Öğrencilerin, ODTÜ Mezunlar Derneği’nin ve Eğitim Sen ODTÜ İşyeri Temsilciliği’nin konuşmalarında yasaklara rağmen ODTÜ’nün tüm bileşenleriyle dimdik durularak geleneğe sahip çıkıldığına dikkat çekildi.

Polis pankartları engellemeye çalıştı

Törenin her sene yapıldığı Devrim Stadyumu’nda törenin yapılacağının duyurulmasının ardından kampüs girişlerinde özel güvenlik sayıları artırılarak mezunların yakınlarının kampüse girmesinin önüne geçilmeye çalışıldı. Polis kampüsün bütün girişlerinde kampüse gelen mezunların taşıyacağı bazı pankartlara el koydu. Polis ayrıca mezuniyeti takip etmek isteyen bazı basın emekçilerinin de kampüse girişine mani oldu.

Pankartlardan seçme

 

 

 

 

 

 


Ne olmuştu?

Atandığı günden beri tek bir mezuniyette bile konuşma yapamayan ODTÜ’nün kayyum rektörü Verşan Kök, Devrim Stadyumu’ndaki geleneksel mezuniyet törenini yine protesto edileceği için iptal etti. Ancak bu karar ne öğrenciler tarafından ne de akademisyenler tarafından tanındı. Öğrenciler ve mezunlar yaptıkları açıklamalarla Rektörlük üstlensin veya üstlenmesin, her halükarda töreni Devrim Stadyumu’nda yapacaklarını duyururken bütün bölümlerin akademik kurulları açıklamalar yayımlayarak mezuniyetin her sene olduğu gibi Devrim’de olması gerektiğini ifade etti.

Farklı dönemlerden mezunların kampüsteki buluşma günü de olan Mezunlar Günü’nde Rektörlük önünde eylem yapan ODTÜ’lüler, geleneksel mezuniyet töreninin yerinin Devrim Stadyumu olduğunu hatırlatarak kayyum rektör Verşan Kök’ün kararını tanımadıklarını hatırlattı.

Rektörlüğün organize ettiği bölümlerin  törenleri de protestolara sahne oldu. Mezun olacak öğrenciler kimi bölümlerde sırt dönerek kimi bölümlerde sloganlarla yürüyüş yaparak yasağı protesto etti.

İlgili haberler:

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur