Nae Sao Paulo gemisinin yola çıkarılacağı gün açıklandı: “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir, buna izin vermeyeceğiz”

Ekoloji örgütleri, Sao Paulo nükleer uçak gemisinin İzmir'e getirilmek üzere en geç 5 Ağustos'ta yola çıkarılacağını belirterek, "Bu gemi buraya gelemez. Gelmemesi için de tüm meşru mücadele yöntemleriyle karşılarında duracağımızı bir kez daha ilan ediyoruz" dedi

Nae Sao Paulo gemisinin yola çıkarılacağı gün açıklandı: “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir, buna izin vermeyeceğiz”

Aliağa Çevre Platformu (ALÇEP), Foça Çevre Platformu (FOÇEP), Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), İzmir Yaşam Alanları (İYA) ve Polen Ekoloji yaptıkları ortak açıklamada Brezilya bandıralı Sao Paulo nükleer uçak gemisinin İzmir’e getirilmek üzere en geç 5 Ağustos’ta yola çıkarılacağını belirtti.

Ekoloji örgütleri, yaşanılan gelişmeleri geminin ihracatına karşı birlikte örgütlendikleri uluslararası emek ve ekoloji kuruluşlarından öğrendiklerini belirterek, Anayasa’dan kaynaklı yaşam ve çevre haklarını kullanarak geminin ülkelerinde sökülmesinin karşısında olduklarını söyledi.

Gemi sökümüne dair yapılan tüm hazırlıkların nafile olduğunu vurgulayan ekoloji örgütleri, “Brezilya açısından ihracat, Türkiye açısından ithalat tehlikeli atıkların uluslararası ticaretini düzenleyen Basel Sözleşmesi, İzmir Protokolü, iki ülkenin ve geminin transit geçeceği ülkelerin ulusal çevre mevzuatına aykırıdır” dedi.

“Ekonomik büyüme ve istihdam dediğiniz karlarınızdır!”

Açıklamada bir avuç şirketin karı için Aliağa’ya yapılacak kirletici sanayi yatırımlarını kabul etmediklerini belirterek şunları söyledi:

Sao Paulo bir semboldür. On yıllardır kapalı bir kutu gibi işleyerek işçileri, çocukları, denizi, toprağı, havayı zehirleyen gemi sökümü sanayiinde onlarca Sao Paulo söküldü. Çok azını durdurabildik. Kanunu kullananlar hızlı davranıp, sonrasında kazandığımız davalara konu radyoaktif ve zehirli gemileri sökmüşlerdi bile. Ama artık gemi sökümünün Aliağa’ya, İzmir’e, hurda metallerinin zehirli dumanlarının indiği tarım havzalarına verdiği geri dönüşsüz zararları, Türkiye’nin kat be kat üstündeki kanser oranlarını, üstü örtülen meslek hastalıklarını ve seri iş cinayetlerini kabul etmemek için birleşiyoruz! Karlar bir avuç şirkete, kalıcı hasarlar ekosisteme ve toplum sağlığına sistemini artık kabul etmiyoruz! Ekonomik büyüme ve istihdam dediğiniz karlarınızdır! Kaybettiğimiz sağlığımız, canlarımız, geleceğimizdir. Ne Sao Paulo gemisini, ne de bu şekilde sökülen dünyanın ıskartaya çıkarılmış, gözden çıkarılmış tehlikeli atık dolu yüzlerce gemisini, ne de Aliağa’yı bir avuç şirketin karı için art arda yaptığı ağır kirletici sanayi yatırımlarını bu haliyle kabul etmiyoruz!

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bir kez daha seslenerek şartlı iznin iptal edilmesini isteyen kurumlar, “Bu izinler geminin sökülmesi halinde zehirlere doğrudan maruz kalacak bizler için yok hükmündedir. Bu gemi buraya gelemez. Gelmemesi için de tüm meşru mücadele yöntemleriyle karşısında duracağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Aliağa dünyanın çöplüğü değildir. Buna izin vermeyeceğiz” dedi.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur