Kur Korumalı Mevduatın bütçeye getirdiği yük 60 milyar lirayı aştı, sadece temmuzda ödenen para 23 milyar lira

Kur Korumalı Mevduat sahiplerine ödenen faizler 60 milyar lirayı aşarken sadece temmuzda ödenen faiz 23 milyar irayı buldu. Buna rağmen dolar kuru bu düzenlemenin yapıldığı zamanki seviyeyi aştı

Kur Korumalı Mevduatın bütçeye getirdiği yük 60 milyar lirayı aştı, sadece temmuzda ödenen para 23 milyar lira

Hazine ve Maliye Bakanlığı temmuz ayına ilişkin merkezi yönetim bütçe verilerini yayımladı. Bakanlığın verilerine göre bütçe temmuz ayında 64 milyar TL’lik açık verdi. Böylece geçtiğimiz yıl aynı aya göre verilen bütçe açığı yüzde 45 artmış oldu.

KKM soygunu katlanıyor

Kur Korumalı Mevduat sahiplerine ödenen faizlerin bütçe açığı içindeki rolü yine ön planda. Bakanlık verilerine göre temmuz ayında Kur Korumalı Mevduat sahiplerine ödenen faiz miktarı 23 milyar 361 milyon lira. İlk faizlerin ödenmeye başlandığı marttan itibaren bütçeye gelen yük ise toplamda 60 milyar lirayı aştı. Geçtiğimiz ay ödenen miktar ise 16 milyardı.

Nebati’ye göre kur haretklerine karşı etkili

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise yaptığı açıklamada Kur Korumalı Mevduat’a yönelen eleştirilerin kötü niyetli olduğunu iddia ederek şunları söyledi:

Tasarruf sahiplerinin 3’te 1’i döviz yerine bu faydalı yatırım aracını tercih ediyor. Böylece hem ekonomik büyümemize katkı sağlıyor hem tasarruf ediyor hem de döviz kurlarında manipülasyon yapmak isteyen kötü niyetli güçlerin yoluna taş koyuyor. Ülkemizde enflasyonu tetikleyen aşırı kur hareketleri ile mücadelemizde vatandaşlarımızla birlik olmamızı sağlayan en önemli enstrümanlardan biri olan Kur Korumalı TL Mevduat hesabını haksızca eleştirenlerin iyi niyetinden şüphe ediyorum.

Ancak dolar kuru Kur Korumalı Mevduat düzenlemesinin yapıldığı 2021 Aralık’taki seviyenin de üzerine çıktı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur