Kılıçdaroğlu: “Biz adaleti sağlayacağız”; Roboskili aileler: “Söz vermekle kalmayın”

Roboski’yi ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, katliamı aydınlatıp adaleti sağlayacağı sözünü verdi. Roboskili Barış Encü ise “Söz vermekle kalmayın” dedi

Kılıçdaroğlu: “Biz adaleti sağlayacağız”; Roboskili aileler: “Söz vermekle kalmayın”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Helalleşme Buluşması” adını verdiği ziyaretleri kapsamında Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyüne gitti. Roboski’de 28 Aralık 2011 gecesi TSK uçaklarının sınır bölgesine düzenlediği bombardıman sonucu çoğu çocuk 34 kişi ölmüştü.

Kılıçdaroğlu’na eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Uludere Alt Komisyonu’nun 15 ay süren çalışmalarında görev yapan CHP Ankara Milletvekili Levent Gök eşlik etti.

Hem katletti hem para cezası kestiler

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Kılıçdaroğlu, Sedik Encü’nün evinde ailelerle bir araya gelerek bir süre sohbet etti. Sohbet sırasında Roboskili anne, “Bu devlet benim devletim değil. Çocuklarımız hem katledildi hem de sınırı geçtikleri gerekçesiyle 60 bin TL para cezası kestiler. Cebindeki beş TL’yi çıkararak, beş TL var. Bu 60 bini nasıl ödeyeyim” diyerek, sitemlerini dile getirdi.

Aileler adına konuşan Zeki Encü, “Buraya gelmeniz bizi mutlu etti. Roboski’ye adalet gelmeden Türkiye’ye adalet gelmez. 11 yıldır adalet arıyoruz. İktidarınızda bu sorunu çözmenizi istiyoruz” dedi.

“Aydınlatacağıma dair söz vermek için geldim”

Ziyaret ardından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Roboski’de acının hala dinmediğini belirterek, “Eğer ülkeye adalet gelecekse bu acının dindirilmesi lazım, olayın aydınlatılması lazım. Bu olayı aydınlatacağıma dair söz vermek için buraya geldim. Adalet olmalı, olay aydınlatılmalı. Olay aydınlatıldıktan sonra ancak helalleşme olabilir. Ölenler geri gelmeyecek. Ben bunu farkındayım, hepimiz de bunu biliyoruz. Ama bir şekilde annelerin acılarını dindirilmesi lazım. Anneler evlat acısıyla hala yaşıyorlar ve bizden adalet istiyorlar. Biz bu adaleti sağlayacağız. Adaleti sağlamak bizim görevimizdir. Eğer adaleti sağlarsanız o zaman toplumda kucaklaşmayı, toplumda huzuru, toplumda barışı sağlamış oluruz. Aksi halde annelerin yüreğindeki ateş sönmüyor ve sönmeyecek” dedi.

Encü: “Adalet gelmeden ben nasıl tazminatı alırım?”

Açıklamada söz alan Barış Encü de katliamın ardından adaletin gelmediğini dile getirdi. Birçok kişinin Roboski’ye geldiğini hatırlatan Encü, “‘Şunu yapacağız bunu yapacağız’ dediler ama yapmadılar. Sözler verildi ama hiçbir şey yaptıkları yok. Ben Vedat Encü’nün kardeşiyim. Bu aileleri görüyorsunuz hepsinin ayrı hayalleri vardı. Ailelerin hepsinin mağduriyeti var. Bize, ‘Niye tazminatınızı almıyorsunuz’ diyorlar. Sen bana iş vermek zorundasın, sen bana yaşama hakkı vermek zorundasın. Bize yaşama hakkı vermiyorlar. Ben 2018’de cezaevine girdim. Bu olay için cezaevine girdim ve 3 yıl 8 ay ceza aldım. 4 ay önce cezaevinden çıktım. Çıktım geldim ve Uludere Kaymakamlığı’ndan yardım istedim. Benim yardıma ihtiyacım var. Ama bana dedikleri şey, ‘Git tazminatını al memur ol kurtul’ diyorlar. Adalet gelmeden ben nasıl tazminatı alırım?” diye sordular.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na “Sizden isteğim ve talebim sadece söz vermekle kalmayın” diyen Encü, şunları söyledi: “Herkes buraya geldi söz verdi ama hala görüyorsunuz annelerin gözü yaşlı. Her akşam annem gidiyor yatağa bakıyor ama oğlu yok. Türkiye’nin adaleti Roboski’den geçer. Roboski çözülmeden Türkiye’de adalet, kardeşlik olmaz. Kimse bize boş hikâye anlatmasın. Hepimiz neyin gerçek, neyin yalan olduğunu biliyoruz ve görüyoruz. Sadece adalet istiyoruz.”

“Aydınlatacağım ve helalleşmek için bir daha geleceğim”

Kılıçdaroğlu, ziyaretini tamamlayıp Roboski’den ayrıldıktan sonra Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Acılarımızla yüzleşerek iyileşebiliriz. Yaralarımızı ancak bu sayede sarabiliriz. Artık geçmişte yaşamak istemiyorsak, önümüze bakmak istiyorsak, bu ülkedeki tüm açık yaraları kapatmamız şarttır. Söz verdim aydınlatacağım ve helalleşmek için bir daha geleceğim” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur