Kartal’da HDP mitingi: “Kürtler onurlu bir yüzleşme olmadan, kimseye hakkını helal etmeyecektir”

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP), Diyarbakır’ın ardından İstanbul'da "Çözüm Biz'de, savaşlara ve sömürüye hayır!" şiarıyla düzenlediği miting için binlerce yurttaş Kartal Meydanı'nda toplandı

Kartal’da HDP mitingi: “Kürtler onurlu bir yüzleşme olmadan, kimseye hakkını helal etmeyecektir”

Fotoğraf: Yeni Yaşam

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), Diyarbakır’ın ardından İstanbul’da “Çözüm Biz’de, savaşlara ve sömürüye hayır!” şiarıyla düzenlediği miting için binlerce yurttaş Kartal Meydanı’nda toplandı.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyesi yüzlerce kadın, tutuklu Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’un dev posteriyle alana giriş yaptı. Zılgıt ve alkışlarla Bankalar Caddesi’nden miting alanına yürüyen kadınlar hasta tutsaklara özgürlük talebinde bulundu. Yürüyüş sırasında “Aysel Tuğluk onurumuzdur”,  “Jin, jiyan, azadî” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganları atıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDK Eşsözcüsü Cengiz Çiçek, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Devrimci Parti, Halkevleri, Pir Sultan Abdal Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe örgütleri, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), KÖZ, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Özgür Lise, Kaldıraç ve çok sayıda kadın ve sivil toplum örgütü temsilcileri de mitinge katıldı.

“Barış elçisi geçinenler Kürt halkına saldırıyor”

Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşuyla miting başladı. İlk konuşmayı yapan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encu, yoğun katılımın partilerinin gücünü bir kez daha gösterdiğini vurgulayarak hiçbir gücün HDP’yi kapatamayacağını ifade etti.

Mitingde söz alan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, savaşa ve sömürüye karşı olduklarını belirterek, “Biz yıllardır amasız, fakatsız, lakinsiz hiç bir bagajımız olmadan “Savaşa hayır” dedik. Bu topraklarda kalıcı demokratik dönüşümün sağlanması için onlarca yıl süren mücadelede bin bir bedeller ödedik. AKP-MHP iktidarı yalanlar siyasetine devam ediyor. Diyorlar ki biz yerli ve milliyiz. ‘Hadi ordan’ diyoruz. Kendi halkını açlık sınırında tutanlar halkçı olabilir mi? Ukrayna Rusya savaşında barış elçisi geçinenler Kürt halkına coğrafyanın her yerinde savaşı dayatıyorlar” diye konuştu.

“Bizim onurlu direnişimiz var”

Alkışlar ve sloganlar eşliğinde sahneye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Diyarbakır’da düzenledikleri mitingden sonra bugün Türkiye halkları ve Kürt halkıyla birlikte bir kez daha bir araya geldiklerini vurgulayarak şunları söyledi:

Bir kez daha diyoruz ki çözüm biziz, savaşlara sömürüye hayır. Türkiye’nin her sorununa güçlü sözü ve çözüm gücü olan HDP bu ülkede mücadele eden bir partidir. Bu ülkede yaşanan tüm sorunlara ve bütün krizlere tek çözüm olarak HDP’nin fikriyatının hayata geçmesiyle gerçekleşeceğine inanıyoruz. Çünkü bizim onurlu bir direnişimiz var, durdurulamayan bir mücadelemiz, kararlı ilkelerimiz var. Bizi biz yapan ve bu kadar güçlü olmamıza olanak sunan işte bunlardır. İlkelerimiz, direnişimiz ve mücadelemizdir. Tüm bunlar HDP’yi Türkiye’de daha güçlü bir konuma, söz ve karar sahibi olan bir parti haline getirmiştir. HDP sürekli ülkeyi yönetenler tarafından saldırı altında tutulmaktadır. Bizimle siyaseten, alanlarda, sandıklarda baş edemeyenler, kumpas davalarında, HDP’yi kapatma davasında, Kobanî Davasında ve il, ilçe örgütlerimize yapılan saldırılarla bizi yıldırmaya çalışıyorlar. Ama şunu bilsinler ki bizler saldırılarla, kumpas davalarıyla başa çıkmasını iyi biliriz ve sizin önünüzde asla diz çökmeyiz, boyun eğmeyiz ve size biat etmeyiz” şeklinde konuştu. Ülkeyi soyup soğana çevirenler, talan edenler, sömürenler bilsinler ki önümüze konulan ilk sandıkta sizlere gereken dersi Türkiye halkları verecektir. HDP sizin bu politikalarınıza geçit vermediği için, iktidar saldırılarına uğruyor, hedef haline getiriliyor.

“Yeni ittifak geleceğin ittifakıdır”

Alevi ibadethanelerine yapılan eş zamanlı saldırıları kınayan ve yeni ittifak seçeneğine işaret eden Buldan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Bu ittifak geleceğin ittifakıdır. Kürdü, Türkü, Alevisi, Ermenisi, Süryanisi, kadını ve genciyle Türkiye halkları geleceği inşa edecek. Bu ülkenin gerçek ve onurlu bir barışa ihtiyacı var, bunu elbette gerçekleştireceğiz. Seçimler yaklaşınca Kürtleri hatırlayanlar kendilerinden utanmalıdır. Kürtler sadece ve sadece seçimlerde hatırlanacak bir hal değildir. Helalleşmek adı altında Kürtlerle seçim dönemi bir araya gelmeye çalışanlara şunu söylemek isteriz, Kürtler onurlu biz yüzleşme olmadan, kimseye hakkını helal etmeyecektir. Bir kez daha HDP’nin barışa, demokrasiye, adalete ve Türkiye’deki tüm yaşanan krizlerin çözümünde tek adres olduğumuzu haykırıyorum. Bu ülkeyi yönetenler bilsinler ki gelecek olanlar bu söylediklerimizi bu ülkeye getirecekler. Biz yeter ki birlikte mücadele edelim, el ele, omuz omuza verelim. Bunu gerçekleştirirsek Demirtaş da, Yüksekdağ da, Kışanak da, Baluken de özgürlüğüne kavuşacaktır. Bizim mücadelemiz adalet ve barış mücadelesidir.

Sendika.Org, Yeni Yaşam

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur