Kadıköylülerin Söğütlüçeşme’deki ruhsatsız projeye tepkisi sürüyor: “AVM değil nefes almak istiyoruz”

Söğütlüçeşme Tren İstasyonu’na Fıratcan İnşaat tarafından “Viyadük ve Çevre Düzenlemesi” adı altında yapılması planlanan Yüksek Hızlı Tren Gar projesine tepkisini sürdüren Kadıköylüler, "Bu proje yoksullukla boğuşan halkımızın sırtına binen bir yüktür. Tek amacı rant olan bu projenin hemen durdurulmasını istiyoruz!" dedi

Kadıköylülerin Söğütlüçeşme’deki ruhsatsız projeye tepkisi sürüyor: “AVM değil nefes almak istiyoruz”

Kadıköy’ün son kalan yeşil alanlarından biri olan Söğütlüçeşme Tren İstasyonu’na Fıratcan İnşaat tarafından “Viyadük ve Çevre Düzenlemesi” adı altında yapılması planlanan Yüksek Hızlı Tren Gar projesine Kadıköylülerin tepkisi sürüyor.

Gar önünde Kadıköy Kent İnisiyatifi’nin çağrısıyla yapılan basın açıklamasında “Beton değil yeşil alan”, Söğütlüçeşme istasyon, Haydarpaşa gardır”,  “AVM değil nefes almak istiyoruz” dövizleri taşındı.

Açıklamada proje bedelinin 20 milyon Euro olduğu bilgisine ulaşılan inşaat hakkında Meclis’te soru önergesi verilmesine rağmen ticari gizlilik kararı gerekçe gösterilerek kamuoyunun bilgilendirilmediği ifade edildi.

“Ağaçlar nerede?”

Şirket tarafından yapılan kamuoyu duyurusunda Söğütlüçeşme projesi kapsamında Türkiye’de ilk sayılabilecek bir uygulama ile ağaçların proje alanı içerisine taşınacağının belirtilmesinin doğru olmadığı vurgulanarak şunlar söylendi:

Orman Mühendisleri tarafından “Ağaç Rölöve Planı / Teknik Raporu”na göre alanda 415 ağaç bulunmaktadır” denilmektedir. Bizler alanda yaptığımız çalışmada kesilen ağaçları gözlerimizle gördük ve görüntülerini paylaştık. Alanda geriye kalan ağaçları numaralandırdık ve alanda şu anda 270 ağaç olduğunu tespit ettik. Şimdi soruyoruz o zaman geri kalan ağaçlar nerede?

“Ruhsat varsa proje nerede?”

Şirketin Söğütlüçeşme’ye AVM’nin yapılacağı iddialarını yalanladığını ve viyadüklerin alt kısımlarının kültür sanat alanlarından oluşacağını belirtmesinin inandırıcı olmadığına yer verilen açıklamada şu ifadelere yer verildi

Proje tanıtım dosyasında ise “118 adet dükkan ve 443 araçlık açık-kapalı otopark ” yapılacağı açıklanmaktadır. Adına AVM demeden, ticari kar amacıyla yapılacak 118 dükkana “yaşam merkezi” demenin hiçbir inandırıcılığı yoktur. Biz paravanla çevrili alana ” Ruhsatsız İnşaat” diye halkı bilgilendirme panosu astıktan ve ruhsat nerede diye sorduktan sonra bölgeye ruhsat tabelası astınız. Şimdi soruyoruz: Ruhsat varsa proje nerede? Yönetmelikte yer alan, tabelada olması gereken pek çok zorunlu bilgi nerede?

“Yeşil alan tamamen yok olacak”

“ÇED gerekli değildir” kararı verilen ve planları açıklanmayan projenin uygulanması durumunda meydana gelebilecek  zararlar şöyle belirtildi:

Bu projenin uygulanması durumunda;

  • Bölgedeki ağaçlar ve yeşil alan tamamen yok olacaktır.
  • Viyadük inşaatı için yapılan sondaj çalışmasından çıkartılan ve bir çok zehirli madde içeren çamur, Kurbağalı Dere üzerinden Marmara Denizine karışacağı için halk sağlığı ve çevre için büyük tehlike yaratacaktır.
  • Bölgede günün her saatinde yoğun olan yaya ve araç trafiği, projenin getireceği insan ve araç yoğunluğu nedeniyle daha da çekilmez hale gelecektir.
  • Yeşil alan kaybı, beton yapılaşmanın artması nedeniyle bölgede sıcaklık daha da artacak, hava koridorları kapanacak, hava kirliliği meydana gelecek ve bu nedenle bölge insanının sağlığı zarar görecektir.
  • Yumuşak zemine yapılacak olan viyadükler beklenilen İstanbul depreminde büyük risk oluşturacaktır.
  • Kent planlama ilkelerine ve bilime aykırı olan viyadük altında böyle bir projeyi hayata geçirmek, kamu kaynaklarının yağmalanmasından başka bir amaca hizmet etmeyecektir.
  • Arkeolojik sit alanı olan bölgenin arkeolojik mirası tahrip edilecektir.
  • Oluşturulan ticari alan nedeniyle, en büyük zararı Kadıköy’ün tarihi çarşı ve çevre esnafı görecek, bir kısım esnafımız işletmesini kapatmak zorunda kalacaktır.
  • Söğütlüçeşme İstasyonu gar yapısına kavuşturulacak, Haydarpaşa Garı tamamen işlevsiz hale getirilerek arazisiyle birlikte ranta kurban edilecektir.

Açıklamada projenin ihtiyaç dahilinde yapılmadığı ve tüm Kadıköylüleri mağdur edeceği belirtilerek, “Yokluk ve yoksullukla boğuşan halkımızın sırtına binen bir yüktür. Bizler, Kadıköy’ün kalbine bir hançer gibi saplanacak, Kadıköy esnafımızın idam fermanı olacak, Kadıköylüleri ve İstanbulluları mağdur edecek, tek amacı rant olan bu projenin hemen durdurulmasını istiyoruz! Esas ihtiyacımız olan yeşil ve kamusal alanları talep ediyoruz “denildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur