Kadıköy’de kira ortalaması 20 bine dayandı

Kadıköy Geçinemiyoruz Platformu'nun Temmuz ayı raporuna göre ortalama konut kirasının 19 bin 658 TL olduğu ilçede kiracıları korumak için getirilen yüzde 25 kira zammı sınırlamasının geçen bir aylık süre içinde hayata geçirilmediği belirtildi

Kadıköy’de kira ortalaması 20 bine dayandı

Kadıköy Geçinemiyoruz Platformu, Temmuz ayı Kiralık Konut Raporu’nu yayımladı. Raporda enflasyon karşısında kiracıları korumak için getirilen yüzde 25 kira zammı sınırlamasının geçen bir aylık süre içinde hayata geçirilmediği ve ev sahiplerinin fahiş artışları örnek göstererek artış talep etmeye devam ettiği belirtildi.

Rapora göre ortalama konut kirasının 19 bin 658 TL olduğu ilçede, 5500 TL asgari ücretin altında sadece 10 kiralık daire ilanı bulunuyor. Bu ilanlar giriş kat, bodrum kat, 1+0, 1+1 sağlıksız ve niteliksiz konutlardan oluşuyor.

İlçede 8.000 TL ve altında olan dairelerin ilan sayısı Nisan ayında 135 iken Temmuz ayında 73’e düştüğü belirtildi.

“Yurt ücretleri 6-7 bin TL’yi aştı”

Raporda özel yurtların ise kiralık daire fiyatları ile yarıştığına dikkat çekildi. 6 kişilik odalar da dahil öğrenci başına ücretin 3 bin TL’den başlayarak 6-7 bin TL’yi aştığı kaydedilirken, “Alınmayan önlemler yüzünden bu durum üniversite öğrencilerinin barınma ve eğitim hakkının elinden alınmasına yol açacak” denildi.

Raporun tamamına erişmek için tıklayınız

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur