İşten atılan İBB işçileri belediye yetkilileri ile görüştü: “İşten çıkarma süreci İBB bünyesindeki komisyon tarafından yönetildi”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı şirketlerde çalışırken arşiv araştırması ve güvenlik soruşturmaları gerekçesiyle işten çıkarılan işçiler ve avukatları İBB yetkilileri ile görüştü

İşten atılan İBB işçileri belediye yetkilileri ile görüştü: “İşten çıkarma süreci İBB bünyesindeki komisyon tarafından yönetildi”

İBB’ye bağlı iştirak şirketlerde çalışırken arşiv araştırması, güvenlik soruşturmaları ve KHK’lar gerekçe gösterilerek işten çıkarılan işçilerin direnişi devam ederken, bugün işçiler ve avukatları İBB yönetimi ile görüştü.

İşten atılan işçileri, İBB yönetimi tarafından yapılan ve işten çıkarma sürecinin Valilik tarafından yürütüldüğü iddialarının yer aldığı bilgilendirmelerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.  Görüşmeye katılan bürokratların Valiliğin yazısı neticesinde kararın İBB bünyesinde kurulan Değerlendirme Komisyonu tarafından verildiğini söylediklerini aktardı.

İşçilerin avukatları görüşme sonrası yaptıkları açıklama şu ifadelere yer verdi:

Az önce İBB ile görüşme gerçekleştirildi. Görüşmemiz yaklaşık 2 saat sürdü. Sorunlarımızı aktardık. Arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması ve KHK’lar gerekçe gösterilerek yapılan işlemlerin hepsinin hem siyaseten hem de hukuken yanlış olduğunu dile getirdik. Bunları hukuki argümanları ile de paylaştık. Bizlerle görüşen Ülkü hanım ve Süleyman bey,  ilettiğimiz şikayetlerin ve hukuksuzlukların tamamını not aldıklarını ilgili yerlere ileteceklerini bu konuda da bir yanlış varsa çözüm için çaba harcayacaklarını da dile getirdiler.

Biz burada iki bürokratın bulunmasından ziyade özellikle siyaseten temsiliyeti olan başta Ekrem İmamoğlu ya da başkan yardımcılarının bulunmasını ve burada nihai kararın teknik hukuk değerlendirmesiyle değil siyaseten de bunun sorumluluğunu alması gereken kişilerle toplantını yapılmış olması bizim açımızdan daha doğru bir yöntemdi. Bunun olmamasını eksiklik olarak görüyoruz. Umarım sayın Ekrem İmamoğlu bu eksikliği giderir ve bizi doğrudan muhatap almak için çaba içerisinde olduğunu görmüş oluruz.

Bugün çok fazla ayrıtılar konuşunuldu. Başından beri bu işlemlerin tamamının Valilik tarafından yapıldığı, belediyenin bu konuda bir inisiyatifinin olmadığı ile ilgili bilgilendirmeler yapılıyordu. Ancak teknik hukuki konuları konuşurken aslında işten çıkarma işlemlerinin tamamının İBB bünyesinde kurulan değerlendirme komisyonu tarafından yapışmış olduğunu görüşmeye gelmiş olan yetkililer tarafından da duymuş olduk. Bu alsında bizlerle iligli bir kısım getirilmiş eleştirilerin de kendileri tarafından haksız bir eleştiri olduğunu görmüş olduk. Müvekkillerimizi işten çıkaran kişilerin tamamı, karar alma sürecinin tamamı valilik yazısıyla kararı alan İBB bünyesindek, değerlendirme komisyonudur. Bu hatadan dönecek olan yine İBB yönetimi ve bağlı iştirakleridir. İBB yetkililerini bir an önce bu hatadan dönmelerini istiyoruz.

İşten atılan tüm arkadaşların işlerine geri dönene kadar görüşmelerin devam edeceği yönünde işçi arkadaşlarında bir  mutabakatı var.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur