İhraç edilen KHK’lı akademisyen İzzet Baysal Üniversitesi’nde öğrenci sayıldı, hakkında soruşturma açıldı

İtalya’da akademisyenlik yapan KHK’lı Orhan Kaya hakkında, mezun olduğu Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından 'terör örgütü üyeliği' suçu ile ‘öğrenci disiplin soruşturması’ başlatıldı

İhraç edilen KHK’lı akademisyen İzzet Baysal Üniversitesi’nde öğrenci sayıldı, hakkında soruşturma açıldı

Hakkında İstanbul 25 Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ‘terör örgütü üyeliği’ iddiası ile dava açılan Orhan Kaya, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden 2018 yılında KHK ile ihraç edildi. İlk duruşmanın ardından 25 Ekim 2019 tarihinde beraat eden Kaya, aynı yıl doktorasını tamamlayarak Roma’daki Sapienza Üniversitesi’nde post-doktora kabulü aldı.

Gazete Duvar’dan Ahin Aslan’ın haberine göre Kaya hakkında Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından  ‘öğrenci disiplin soruşturması’ açıldı. Öğrenci olmamasına karşın soruşturma açılan Kaya, yaşananlara tepki gösterdi.

Duruşmadan beraat etti

2016 yılında “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzalayan Kaya, evine yapılan baskınla gözaltına alınarak hakkında ‘terör örgütü üyeliği’ kapsamında soruşturma başlatıldı. İlk duruşmanın ardından 25 Ekim 2019 tarihinde beraat eden Kaya, aynı yıl doktorasını tamamlayarak Roma’da Sapienza Üniversitesi’nde post-doktora kabulü aldı. Hala bu üniversitede çalışmalarına devam eden Kaya hakkında, Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından ‘öğrenci disiplin soruşturması’ açıldı. Üniversite tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 28 Şubat 2022 tarihinde İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nden Kaya hakkında belge talep edildi.

“Soruşturma açıldığını UYAP’tan gördüm”

Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile 2019 yılı itibariyle ilişiğinin kesildiğini ve soruşturmanın hangi amaçla başlatıldığına dair bilgisinin olmadığını söyleyen Kaya, “Kendi içlerinde bir hesaplaşma mı yaşıyorlar yoksa başka bir durum mu var bilemiyorum. UYAP’tan gördüm soruşturma açıldığını. Üniversitede bu tür absürt durumlar çok yaşanıyordu. Örneğin, ihraç edildiğim gün üniversitedeki ofisimin kapısı kırıldı. Açık açık saldırıya uğramıştım. Ancak üniversite devlet malına zarar vermekten bana soruşturma açmıştı” dedi.

“Hukuka aykırı bir soruşturma”

Konuya ilişkin konuşan avukat Gülay Rojda Fırat, soruşturmanın hukuka aykırı olduğuna dikkat çekerek gerekli yerlere başvuruda bulunulacağını belirterek, “Üniversitenin ne amaçla soruşturma açtığını henüz bilmiyoruz. Geçmiş yıllarda açılan bir soruşturma olduğunu düşünmüyorum. Herhangi bir yaptırımı olamaz. Hukuka aykırı başlatılmış bir soruşturma. Soruşturma sonucunu bekleyeceğiz. Sonuca göre hukuki yerlere başvurumuzu yapacağız” diye konuştu.

Kaynak: Gazete Duvar

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur