Halkevleri Genel Başkanı Merttürk Kemalpaşa Halk Festivali’nde seslendi: “Beklemek yok, sabretmek yok, bizden çalınanları geri alacağız”

17. Halkevleri Kemalpaşa Halk Festivali'nde konuşan Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, seçim vaatleriyle halka sadece "Sabredin" veya "Bekleyin, biz çözeceğiz" diyenlerin aksine beklemeden, sabretmeden, istedikleri ülkeyi kurma mücadelesine bugünden başlayacaklarını ifade etti

Halkevleri Genel Başkanı Merttürk Kemalpaşa Halk Festivali’nde seslendi: “Beklemek yok, sabretmek yok, bizden çalınanları geri alacağız”

17. Halkevleri Kemalpaşa Halk Festivali, panelleriyle, eğlenceleriyle, konserleriyle tüm hızıyla sürüyor. İkinci gün akşamı Metin-Kemal Kahraman sahne almadan önce Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk de söz aldı.

“Beklemeyeceğiz, sabretmeyeceğiz”

Merttürk, iktidarın yoksullukla boğuşan halka sunduğu tek şeyin sabır dilemek olduğuna dikkat çekti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “Dar gelirliler hariç sermaye kazanıyor” sözlerini anımsatan Merttürk, Nebati’yi oraya atayan Erdoğan’ın da halka sadece “Sabredin” diyebildiğine dikkat çekti. Halkın sorunlarının AKP-MHP iktidarı tarafından çözülemeyeceğinin açık olduğunu ifade eden Merttürk, seçim vaatleriyle halka seslenen Millet İttifakı’nın da ancak “Bekleyin, biz gelince çözeceğiz” diyebildiğini ifade etti.

Halkın bekleyecek tahammülü kalmadığını söyleyen Merttürk, “Beklemeyeceğiz sabretmeyeceğiz, istediğimiz bir ülkeyi kurma mücadelesine bugünden başlayacağız” dedi.

“Bu festival aynı zamanda faşizme karşı bir halk direnişi”

Merttürk, konuşmasında son dönemedeki festival yasaklarına da değindi. Yasakları iktidarın halk düşmanı politikalarının bir uzantısı olarak gören Merttürk, “İstiyorlar ki sadeece nefes alalım, sadece ertesi gün işe gidecek kadar yaşayalım. Bizi ruhsuz bırakmak istiyorlar” dedi. Merttürk, Kemalpaşa Halk Festivali’nin bu yüzden aynı zamanda faşizme karşı bir halk direnişi de olduğunu ifade etti.

“AKP’yi tarihin çöplüğüne göndereceğiz”

Neoliberal politikalarla halkın geçim araçlarının, haklarının, ortak alanlarının tahrip edildiğini ifade eden Merttürk, bu politikaların uygulayıcısı AKP’yi tarihin çöplüğüne göndereceklerini söyledi. Çay üreticilerinin çay meclislerinde örgütlenmesini işaret eden Merttürk, bu mücadelenin yolunun halkın ne sorunu varsa o alanda kurulacak meclislerden, birlikteliklerden geçtiğini ifade etti.

Savunma değil sosyalist atak!

Merttürk, egemenlerin bugün yaşadığımız krizlere çözüm üretemediğinin bir kez daha altını çizerek geniş halk kesimlerinin haklarını savunma noktasında kalmayacağını vurguladı. Önümüzdeki dönemi devrimciler ve mücadele eden halk kesimleri için aynı zamanda bir sosyalist atak dönemi olduğunu vurgulayan Merttürk, “Bizden çaldıkları ne varsa geri alacağız” dedi.

Halkın kavgası neredeyse devrimcilerin de orada olması gerektiğini ifade eden Merttürk, halkın öznesi olduğu, bizzat karar aldığı ve eylemini örgütlediği mekanizmalarla faşizmi yıkacaklarını söyleyerek sözlerini tamamladı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur