Girişi yasak olan Silopi Hesana köyünde ağaç katliamı sürüyor

Silopi’nin Hesana köyünde 25 Temmuz’da başlatılan ağaç katliamı sürerken kesilen ağaçlar boş arazilerde toplanıyor

Girişi yasak olan Silopi Hesana köyünde ağaç katliamı sürüyor

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Süryani köyü Hesana’da askerler gözetiminde 25 Temmuz’da başlatılan ağaç kıyımı sürüyor. Cudi Dağı’nın Silopi yamacına bakan tarafında kalan Hesana köyü, 90’lı yıllarda güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı. Burada yaşayan Süryaniler de Avrupa’nın farklı devletlerine göç etmek zorunda kaldı. 2000’li yıllarda tekrar topraklarına dönen Süryaniler, kendilerine yeni bir yaşam kurdu.

Askeri kuleler yapılıyor

Köyün girişinde kurulan karakol nedeniyle giriş çıkışlar sürekli kontrol edilirken, yüksek kesimlerde de asker ve korucular için yeni kuleler yapılmaya başlandı.

Cudi Dağı eteklerinde bulunan Hesana’da orman kesim ihalesini Uludere ilçesinin Şenoba beldesinde yaşayan Şehmus Babat isimli şahıs tarafından alındı.

Kesilen ağaçlar arazilerde toplanıyor

Yüksek, kayalık ve dağlık alanlarda kesilen ağaçlar, traktörlere yüklenerek köyün girişinde bulunan karakolun alt kısmındaki boş arazilerde toplanıyor. Burada toplanan odunlar işçiler tarafından TIR’lara yüklenerek, Urfa, Antep ve Maraş’a götürülüyor. Elde edilen yeni görüntülerde, geçtiğimiz günlerde boş olan alanda, tonlarca ağacın toplandığı, TIR’lara yükleme işinin de korucu ve işçiler tarafından yapıldığı görüldü.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur