Enflasyon temmuzda yüzde 79,6: Fiyat listesinin yayımlanması bırakıldığından beri enflasyonun yükseliş hızı düştü

TÜİK'in verilene göre Temmuz ayında enflasyon aylık bazda yüzde 2,37, yıllık bazda yüzde 79,6 olarak saptandı

Enflasyon temmuzda yüzde 79,6: Fiyat listesinin yayımlanması bırakıldığından beri enflasyonun yükseliş hızı düştü

TÜİK, Temmuz ayına ait enflasyon verilerini yayımladı. TÜİK’in verilerine göre enflasyon aylık bazda yüzde 2,37, yıllık bazda yüzde 79,6 olarak saptandı. Madde fiyat listesinin yayımlanmasının vazgeçilmesinden beri enflasyondaki yükseliş ivmesinin düşüşü dikkat çekti

Gıda ve ulaştırma hâlâ zirvede

Ana harcama gruplarına bakıldığında gıda ve ulaştırma fiyatlarındaki artış hâlâ zirvede. Akaryakıt fiyatlarındaki yükselişle birlikte ulaştırma harcamalarında bir önceki yılın aynı ayına göre artış oranı yüzde 119,11 olurken gıdada bu oran yüzde 94,5 olarak kaydedildi.

Güvensizlik sürüyor

Son dönemde açıkladığı verilerle iktidarın krizi gizleme aparatı olmakla suçlanan TÜİK’in madde fiyat listesini açıklamayı bırakmasının ardından açıkladığı verilere güven daha da sarsıldı. Yaşanan güvensizlik pek çok kişiyi TÜİK’in enflasyonunu çeşitli düzeylerde enflasyon hesaplayan kurumların verileriyle karşılaştırmaya itiyor. İki gün önce İstanbul Ticaret Odası İstanbul enflasyonunu, sabah erken saatlerde ise Enflasyon Araştırma Grubu kendi enflasyon hesabını yayımladı. Ancak her iki kurum da TÜİK gibi madde fiyat listesi ve hesaplama metodu yayımlamıyor.

Eylül 2021’den beri üç kat arttı

Tayyip Erdoğan’ın “Faiz sebep, enflasyon sonuçtur” diyerek faiz indirimi dalgasını başlattığı Eylül 2021’den bu yana enflasyon üç kat arttı. Eylül 2021’de yüzde 19,58 olan yıllık enflasyon Temmuz ayı itibariyle yüzde 79,60’a yükseldi.

Üretici enflasyonu yüzde 144

Temmuz ayında üretici enflasyonu yüzde 144,61 olarak saptandı. Böylece tüketici enflasyonu ile üretici enflasyonu arasındaki fark 65 puana çıktı. Bu da enflasyonun kısa vadede düşmeyecğeinin bir göstergesi.

İstanbul enflasyonu yüzde 100’e dayanmıştı

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) yayımladığı İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi Temmuz ayı verilerine göre İstanbul’un enflasyonu aylık bazda yüzde 4,09, yıllık bazda ise 99,11.

ENAG: Enflasyon yüzde 175,55

Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG), Temmuz ayı enflasyon verilerine göre, yıllık enflasyon yüzde 176,04 oldu. Temmuz ayındaki tüketici fiyat endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 5,03 arttı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur