Edirne Kent Ormanı’na Millet Bahçesi projesi

Edirne'de halk arasında ‘Söğütlük’ olarak da bilinen İzzet Arseven Kent Ormanı ve Mesire yeri, Millet Bahçesi oluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 5 yıldır Edirne Belediyesi’nde tahsisli olan İzzet Arseven Kent Ormanı ve Mesire yerine, Millet Bahçesi yapacak

Edirne Kent Ormanı’na Millet Bahçesi projesi

Edirne Belediyesi, 5 yıl önce Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ait olan 250 dönümlük bir alanda yer alan İzzet Arseven Kent Ormanı ve Mesire yerini 29 yıllığına tahsis etmişti. Kiracı konumunda olan belediye, Orman Genel Müdürlüğü’nden gelen yazılla İzzet Arseven Kent Ormanı’nı boşalttı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, millet bahçesi projesinde birtakım sıkıntılar olduğunu belirterek, “Söğütlük Kent Ormanı’nın mülkiyeti Orman Genel Müdürlüğü’nündür. 2015’teki büyük taşkından sonra bir müddet kapalı kalmıştı. İçi kum dolmuştu. Dönemin Bakanı veysel Eroğlu geldiğinde ben halkın burasını kullanamadığını ve bir an önce temizlenip kullanılması gerektiğini söylemiştim. Ondan sonra Bakan Bey’de şu anda çok mümkün olmadığını söyleyince, ‘Bize verin biz yapalım’ dedim. Tabi onlar tahsis edemiyorlar. Yıllık 17 bin lira bedelle bize tahsis etmişlerdi, 29 yıllığına. Aldık, toparladık orası, halkımıza hizmet vermeye başladık. 5 yıla yakın hizmet verdik. Sonra Çevre Şehircilik Bakanı Edirne’ye geldiğinde dönemin valisi ‘Bize bırakın burasını Millet Bahçesi yapalım’ dedi. ‘Peki’ dedik. Bizim kültürümüzde devletle ters düşmek devletle kavga etmek yoktur. Sayın bakan öyle dedikten sonra ‘peki’ dedik. Geçtiğimiz günlerde o bisiklet yolları, Söğütlük Kent Ormanı var. Bizim boşaltmamızı istediler. Tabi kiracılık sözleşmemiz devam ettiği için Orman Genel Müdürlüğü bizim kira sözleşmemizi fesetti. Biz de itiraz etmedik. Devletle kavga etmem. Boşalttık orasını. Yaklaşık 2 aydır boş. Edirne Belediyesi olarak tamamen boşalttık, orasını. Yapılan proje Kültür Koruma Varlıklarından geçmiş. Proje ile ilgili bir takım sıkıntılar var. Onları daha sonra açıklayacağız. Proje sanki kağıt üzerinde hazırlanmış sanki. Şehrin günlük yaşamı ile örtüşmeyen kısımları var. Kuruldaki görevli arkadaşımız, buna şer koymuş, şimdi onların düzeltilmesi için kurulda tekrar görüşeceğiz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Edirne Yenigün

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur