Dersim’de siyanür çalışması planlanıyor: “Yağma ve talana izin vermeyeceğiz”

Erzincan’ın İliç ilçesinde siyanür felaketine yol açan Anagold Madencilik gözünü Ovacık’a dikti. Siyanürlü altın aranacağı iddiası bölgede tepkilere yol açtı. Dersim Belediye Başkanı Maçoğlu, “Bütün gücümüzle karşılarında dururuz” dedi

Dersim’de siyanür çalışması planlanıyor: “Yağma ve talana izin vermeyeceğiz”

Fırat nehrine siyanür karışmasına yol açan altın Anagold Madencilik şirketinin şirketinin Erzincan’ın İliç ilçesine sınır komşusu olan Dersim’in Ovacık ilçesinde de altın arama faaliyeti planladığı iddia edildi.

Bölge halkı, Anagold Madencilik şirketinin kendilerine cazip teklifler sunduğunu söyledi. Halkın büyük çoğunluğunun şirketin çalışmalarına karşı olduğunu belirten köylüler, ancak “İş olanağı ve yüksek rakamlar” dile getirilerek halkı ikna etmeye çalıştıklarını anlattı. Dünya mirası kabul edilmesi yönünde çok sayıda bilimsel çalışmanın olduğu Munzur Vadisi içinde olan bölgede öncelikli olarak Cevizlidere (Merxo), Otlu Bahçe (Xezku), Yazı Ören (Velolar) köyleri pilot bölge seçildi.

BirGün’den Nurcan Göydemir’e konuşan Dersim Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, şirketin bölge ile yakından ilgilendiğini, Ankara’dan gerekli izinleri almaya çalıştıklarını duyduklarını söyledi.

“Dersim halkı izin vermeyecek”

Bölgenin tüm doğal zenginliklerinin yanı sıra yerel söylemle “İçinden yılan geçmeyecek” sıklıkta orman varlığına sahip olduğunu ifade eden Maçoğlu, şunları söyledi:

Bu talan ve yağma projelerine, ormanlarımızın yok edilmesine, çevrenin kirletilmesine ve bölgenin yaşanmaz hale getirilmesine biz burada olduğumuz sürece izin vermeyiz. Daha önce de olduğu gibi refleks göstereceğiz, karşı koyacağız, hukuki yollardan haklarımızı arayacağız, onların altın çıkartmak istedikleri her yerde biz olacağız. Kapitalizmin bir tek dağ, dere, orman bırakmadan rant alanı açma girişimlerine Dersim halkı izin vermeyecek.

Kaynak: BirGün

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur