Çekmeköy’de iş makineleri parka girdi, parkı savunanlara polis saldırdı

Çekmeköy'de parkları için iki aydan uzun süredir direnen mahalle halkına polis saldırdı. Polis ve zabıta gözetiminde parka giren iş makineleri ağaçları sökmeye başladı

Çekmeköy’de iş makineleri parka girdi, parkı savunanlara polis saldırdı

İstanbul’un Çekmeköy ilçesindeki Mehmet Akif Mahallesi’nde bulunan parkın rant için yıkılmasına karşı mahallelinin direnişi sürerken bugün belediye binası önünde açıklama yapılması planlanıyordu.

Parkın önündeki nöbet sürerken polis ve Çekmeköy Belediyesi zabıtaları inşaat malzemelerinin parka gireceğini söyleyerek direniş alanının boşaltılmasını istedi. Çekmeköylüler direniş alanını terk etmeyince polis ve zabıta saldırdı. Saldırı sonucunda aralarında Halkevleri ve CHP üylerinin de olduğu 7 kişi gözaltına alındı. Hem polis saldırısına hem de parkın yıkımına tepki gösteren mahalle halkı direniş alanına gdince polis bir kez daha saldırdı. Toplamda 9 kişi gözaltına alındı.

Önce gözaltı, sonra yıkım

Polis saldırısının ardından direniş alanı polis ve zabıta tarafından kuşatıldı ve parka iş makineleri girdi. İş makinelerinin de girmesiyle parktaki ağaçlar sökülmeye başlandı. Polis ve zabıta gözetimindeki yıkıma karşı mahalle halkı tepki göstermeye devam etti.

Basına engel

Saldırı anında orada bulunan ve haber takibi yapan BirGün muhabiri İsmail Arı polis tarafından gözaltına alınmakla tehdit edilirken sadırıyı görüntülemeye çalışan mahalle halkı da polis tarafından engellenmeye çalışıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur