Bekaroğlu’nun kararı istinaftan döndü: Fuat Oktay’a “Kenan Evren gibisin” demek suç değil

Ankara 28. Asliye Hukuk Mahkemesinin Bekaroğlu’na Oktay’a hakaretten verdiği cezayı istinaf bozdu. Ankara Bölge Adliye Mahkemesinin gerekçeli kararında; ifade özgürlüğünün kısıtlanmasının demokrasi ile bağdaşmayacağı, siyasilerin eleştiriye açık olması gerektiği vurgulandı

Bekaroğlu’nun kararı istinaftan döndü: Fuat Oktay’a “Kenan Evren gibisin” demek suç değil

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı darbeciler gibi davranmak ve Kenan Evren’e benzemekle suçlayan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Ankara 28. Asliye Hukuk Mahkemesinin 5 Şubat 2021 tarihli kararı ile 10.000 TL. tutarında tazminat ödemeye mahkûm edildi ve dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırlandı.

Kararda ifade özgürlüğü vurgusu

İlk derece mahkemesinin davayı kabul etmesinin ifade özgürlüğünün kısıtlanması, milletvekili dokunulmazlığı ve TBMM’nin denetim fonksiyonu ile bağdaşmadığına hükmeden Bölge Adliye Mahkemesi ise Anayasa Mahkemesi’nin ve AİHM’nin emsal kararlarını gerekçe göstererek ilk derece mahkemesinin kararını esastan bozdu. Kararda; siyasetle uğrasan kişilerin kendilerine yönelik sert, ağır, hatta incitici eleştirilere dahi katlanması gerektiği vurgulandı.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, verdiği bozma kararında; düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğünün demokrasinin işleyişi bakımından hayati önemde olduğunu, ifade özgürlüğünün sadece toplum tarafından kabul gören, zararsız veya ilgisiz kabul edilen bilgi ve fikirler için değil; incitici, şoke edici ya da endişelendirici bilgi ve düşünceler için de geçerli olduğuna vurgu yaptı.

Ne olmuştu?

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, 12.02.2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Türkiye Varlık Fonunun Çin’den 1 Milyar Euro kredi almasına ilişkin bir soru önergesi vermiş, süresinde cevap alamayınca önergesini yenilemişti.

Oktay’ın iki önergeye de süresi geçtikten sonra ilgili Kanun maddesini aynen yazarak verdiği cevabı ciddiyetsiz bulan Bekaroğlu, tepkisini TBMM’deki komisyon çalışmaları sırasında, genel kurulda ve TBMM’de düzenlediği basın toplantısı ile ifade etmişti. Bekaroğlu, TBMM’nin yürütme organını denetleme yetkisinin elinden alındığını, bunun ancak darbecilerin davranış biçimi olabileceğini söylemiş, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı cuntacı Kenan Evren’e benzemekle suçlamıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur