AYM’den yaşam hakkı ihlali kararı: Biber gazıyla 14 yaşındaki çocuğun ölümüne sebep olan polisler yargılanacak

Anayasa Mahkemesi, İzmir'de polisin sıktığı biber gazı sonucu yaşamını yitiren 14 yaşındaki Yiğit Can Camgöz hakkında yaşam hakkı ihlali kararı verdi. Soruşturma izni dahi verilmeyen polislerin yargılanmasına hükmetti

AYM’den yaşam hakkı ihlali kararı: Biber gazıyla 14 yaşındaki çocuğun ölümüne sebep olan polisler yargılanacak

2017’de İzmir Bayraklı’da M.C. ve S.P. adlı polisler uyuşturucu kullandığı söylenen çocukları önce darp etti, ardından da biber gazı sıkmıştı. 14 yaşındaki Yiğit Can Camgöz ise polisin sıktığı biber gazı sonrasında fenalaştı. Tüm müdahalelere rağmen kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Mülkiye Başmüfettişi ise düzenlediği raporda polisin müdahalesinin kararında olduğuna kanaat getirdi.

Savcılık, yürüttüğü soruşturma kapsamında polisler hakkında soruşturma yürütülme izni istediyse de İzmir Valiliği soruşturmaya dahi izin vermedi. Ailenin karara itirazı da yetmedi.

AYM, yaşam hakkı ihlali dedi

Aile dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. AYM, Yiğit Can Camgöz hakkında yaşam hakkının ihlal edildiğine kanaat getirerek aileye tazmimat ödenmesine ve polislerin yargılanmasına karar verdi. AYM, fiziken iki polisten çok daha güçsüz durumda olan 14 yaşındaki çocuğa biber gazı sıkılmasının yetki sınırını aştığını belirtti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur