AYM’den Ali İsmail Korkmaz kararı: Bir polis yeniden yargılanacak ama diğer cezalar ‘yeterli’ bulundu

Anayasa Mahkemesi, Ali İsmail Korkmaz hakkında verdiği kararda eziyet yasağının ihlal edildiğine kanaat getirerek polis Hüseyin Engin'in yeniden yargılanmasına karar verirken diğer cezaları yeterli bularak ihlal olmadığına hükmetti

AYM’den Ali İsmail Korkmaz kararı: Bir polis yeniden yargılanacak ama diğer cezalar ‘yeterli’ bulundu

Haziran İsyanı’nın Eskişehir ayağında polislerin ve sivil faşistlerin saldırısı ile öldürülen Ali İsmail Korkmaz için Anayasa Mahkemesi’nden karar çıktı. Yaşam hakkı ihlali ve kötü muamele konusundaki başvurularda AYM, ceza mahkemelerinde ve tazminat davalarındaki hükümleri yeterli görerek ihlal olmadığına kanaat getirdi.

Önce beraat ettirilen, sonra tekrar yargılanan, bir yılı bile bulmayan cezası ertelenen polis Hüseyin Engin hakkında ise eziyet yasağının ihlalinden tekrar yargılanmasına karar verildi.

Ayrıca Ali İsmail Korkmaz’ın yakınlarına 67 bin 500 lira manevi tazminat ödenmesine karar verildi.

Ne olmuştu?

Gezi Parkı eylemleri sırasında Eskişehir’de polisler ve siviller tarafından öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın katillerinin yargılandığı dava yerel mahkeme kararının kısmen onanması üzerine Anayasa Mahkemesi’ne taşındı.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nin, sanık polis memurları Mevlüt Saldoğan’a verilen 10 yıl 10 ay ve Yalçın Akbulut’a verilen 10 yıl hapis cezalarıyla birlikte sivil sanıklardan İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever hakkındaki 6’şar yıl 8’er aylık hapis cezalarını onaması üzerine bu sanıklar yönünden iç hukuk yolu tükenmişti.

Önce beraat ettirilen, sonra tekrar yargılanan sanık polis memuru Hüseyin Engin’e kamu görevlisi olması ve fiili copla gerçekleştirmesi nedeniyle 9 ay hapis cezası verildi. Takdir indirimi ile ceza 7 ay 15 güne düşerken, hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Korkmaz ailesinin avukatları, Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesiyle birlikte soruşturma ve kovuşturma sürecindeki eksikliklerin ve sanıklara yönelik ödül gibi eksik ceza tayininin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 2. Maddesi (Yaşam Hakkı) ve 3. Maddesinin (İşkence ve Kötü Muamele Yasağı) esas yönünden ve aynı maddelerin sözleşmenin 13. maddesi (Etkili Başvuru Hakkı) delaletiyle usul yönünden ihlali olduğunu belirtti.

Avukatları, Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak bu ihlallerin tespitini ve sonuçlarının ortadan kaldırılarak sanıkların caydırıcı bir şekilde cezalandırılmaları için yeniden yargılanma yapılmasını talep etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur