Amazon deposu önünde direniş: Hak talep eden işçileri sürgün etmek istediler, kabul etmeyeni işten attılar

Amazon'un Türkiye deposu olarak hizmet veren Kocaeli Dilovası’nda bulunan Ceva Lojistik'te maaş zammı başta olmak üzere çeşitli talepleri yönetime ileten işçiler önce sürgün edilmek istendi. Sürgünü kabul etmeyen işçiler işten atıldı

Amazon deposu önünde direniş: Hak talep eden işçileri sürgün etmek istediler, kabul etmeyeni işten attılar

Amazon’un Türkiye deposu olarak hizmet veren Kocaeli Dilovası’nda bulunan Ceva Lojistik, mobbing, baskı ve kuralsızlık ve düşük ücret politikası konusunda asıl işveren Amazon’la yarışıyor.

İşçiler bir buçuk aydır maaş zammı taleplerini işverene iletmeye çalışıyor. İşçiler 600 kişinin imzasının bulunduğu taleplerinin olduğ dilekçeleri yönetime iletti. Aralarında belirlediği temsilcilerle yönetimle konuşmaya çalışan işçiler maaş zammının yanı sıra işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinden servislere ve yemeklere kadar çeşitli taleplerini yönetime sundu. Ancak bu girişimler cevapsız bırakıldı.

Hak talep eden işçilere yönetimin ilk cevabı sürgün oldu. Yurt dışıyla irtibat kuracağını söyleyen patron, işçilere başka depoda çalışmayı önerdi. Sürgünü kabul etmeyen işçiler, işten atılmaya başladı.

Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-SEN), işten atılan işçilerle birlikte depo önünde direnişe başladı. Sürgün, mobbing ve işten atmalar sonlanmadan depo önünden ayrılmayacağını söyleyen DGD-SEN, bütün kamuoyuna da dayanışma çağrısında bulundu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur