Alevi örgütlerinden Erdoğan’a çağrı: “Ziyaretin samimi değil, yol yakınken kararından dön”

Alevi örgütleri, Alevilerin Hacı Bektaş Veli’yi anma etkinlikleri öncesinde Erdoğan’nın 13 Ağustos’ta Hacıbektaş’ta alternatif etkinlik düzenlemesine tepki göstererek, bir an önce bu kararından dönmesi çağrısında bulundu. Açıklamada, “Hüseyin Gazi Dergahı’nda Alevilerin değerlerini hiçe sayan sayın Cumhurbaşkanının, şimdi de Alevilerin geleneksel hale getirdiği anma etkinliklerine alternatif bir etkinlik koyması kabul edilemez bir durumdur” denildi

Alevi örgütlerinden Erdoğan’a çağrı: “Ziyaretin samimi değil, yol yakınken kararından dön”

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ortak bir yazılı açıklama yaparak, Erdoğan’ın, Hacıbektaş’ta Alevilere alternatif bir etkinlik düzenlemesinin kabul edilemeyeceğini bildirdi.

Alevi örgütleri, Erdoğan’ın, Alevilerin Hünkarı Hacı Bektaş Veli Dergahı’nı 13 Ağustos’ta ziyaret edeceğini hatırlatarak, “Alevilerin değerlerini hiçe sayan Cumhurbaşkanının Alevilerin geleneksel hale getirdiği ve tarihleri değişmeyen anma etkinliklerine alternatif bir etkinlik koyması kabul edilemez bir durumdur” dedi.

“Saldırılar boyut değiştirdi”

30 Temmuz ‘da Ankara’da Cemevlerine yönelik saldırıların boyut değiştirerek devam ettiği belirtilen açıklamada şunlar söylendi:

Saldırının arka planı aydınlatılmadan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Hüseyin Gazi Dergahımıza yaptığı ziyaret Alevi kamuoyunda ve genel kamuoyunda ciddi tartışmalara yol açmıştır. Dergahlarımızı, Cemevlerimizi tanımayan ve anayasal güvence altına almamakta direnen, Alevilerin taleplerine kulaklarını kapatan, ayrımcı ve ayrıştırıcı politikalarını ısrarla sürdüren AKP hükümetinin başında bulunan Cumhurbaşkanının şimdi de Alevilerin Hünkarı Hacı Bektaş Veli Dergahımızı 13 Ağustos ‘ta ziyaret edeceği açıklanmıştır.

“Kararından dönmesini bekliyoruz”

Hüseyin Gazi Dergahı’nda Alevilerin değerlerini hiçe sayan, Hünkarın portresine bile tahammül edemeyen ve sadece pirlerimizin, analarımızın, babalarımızın oturabileceği posta oturan sayın Cumhurbaşkanı, şimdi de Alevilerin geleneksel hale getirdiği ve tarihleri değişmeyen anma etkinliklerine alternatif bir etkinlik koyması kabul edilemez bir durumdur. Bu açıdan bu ziyareti de Hüseyin Gazi Dergahı ziyaretinde olduğu gibi samimi bulmuyoruz. Yol yakınken kararından dönmesini istiyoruz.  Çok istiyorlarsa her yıl 16-17 Ağustos tarihlerinde Hacı Bektaş Belediyesi ve Kültür Bakanlığı tarafından organize edilen ve bu yıl “59’ncu Ulusal ve 33’ncü Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri” kapsamında yapılacak resmi protokol törenine katılabilirler. Bu anmaya gelirken de başta dergahlarımızın Alevilere devrini içeren kararı ve dile getirdiğimiz taleplerimizin somut çözümleri ile gelmelerini talep ediyoruz.

Kaynak: Pir Haber Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur