ABD’den yükselen enflasyona müdahale stratejisi: Fosil yakıt kullanımını azalt, sağlıkta sübvansiyonları artır

ABD'de yükselen enflasyona karşı senatoda da kabul edilen Enflasyon Düşürme Yasası'nın öne çıkan ana başlıkları şirketlerden alınacak kurumlar vergisinin artırılması, sağlık alanındaki sübvansiyonların artırılması ve yeşil enerji yatırımlarına teşvik oldu

ABD’den yükselen enflasyona müdahale stratejisi: Fosil yakıt kullanımını azalt, sağlıkta sübvansiyonları artır

ABD’de son 40 yılın en yüksek enflasyon değerleri kaydedilirken Demokratların Enflasyon Düşürme Yasası teklifi senatodan geçti ve Joe Biden tarafından imzlandı. Merkez kapitalist ülkelerde son dönemde yükseliş eğilimindeki enflasyona karşı ilk tepkiler merkez bankaları aracılığıyla faiz artışı olarak verilirken ABD, 439 milyar dolarlık bir paketle ilk kapsamlı paketi açıklayan ülke oldu.

Hedeflenen kısa vadeli etkilerden ziyade orta vadeye yayılmış bir planı uygulamak. İktisatçılar, yasanın etkisinin ilk bir yıl içinde hissedilemeyeceğini ifade ediyor. Yasanın öne çıkan ana başlıkları ise şirketlerden alınacak kurumlar vergisinin artırılması, sağlık alanındaki sübvansiyonların artırılması ve yeşil enerji yatırımlarına teşvik.

Sağlıkta sübvansiyon

Pandemiyle birlikte açıklanan sübvansiyon paketlerinin süreleri dolarken yeni yasayla birlikte bazı paketler 2024 sonuna kadar uzatıldı. Yükselen ilaç fiyatları da yine devlet sübvansiyonlarıyla kontrol altına alınmaya çalışılacak.

Enerjide dönüşüme 369 milyar dolar

Yasanın içindeki en büyük odak ise yeşil enerji yatırımlarına ve tüketimlerine yönelik teşvik. Elektrikli araç alımlarında sağlanacak kredilerde bir genişleme hedefleniyor. Enerji tasarrufu sağlayacak, tesisat yenileme, evlerdeki ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin yenilenmesi gibi harcamalar için de ucuz kredi sağlanması hedefler arasında. Evlere kurulacak güneş panellerine vergi indirimleri de yine paket kapsamında.

369 milyar dolar ayrılan bu planla enerji faturalarının yılda 500 ila 1000 dolar arasında düşürülmesi, karbon emisyonunun 2030’a kadar yüzde 40 oranında azaltılması hedefleniyor.

Kurumlar vergisinde artış

Artan sübvansiyonların ise bütçe açığını artırmaması için şirketlerden alınan kurumlar vergisi artırılıyor. 1 milyar dolar ve daha fazla kazancı olan şirketlerden alınan kurumlar vergisi artırılıyor. Ancak şahıs şirketleri ve hanehalkından alınan vergilerde bir değişiklik yapılmayacak.

Sendika.Org, AP, Reuters, BloombergHT

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur