ABD bir yandan, Rusya diğer yandan: S-400 tartışması Türkiye’yi kıskaca aldı

Rusya, Ankara'dan gelen utangaç yalanlamalara rağmen S-400 sisteminin ikinci alayının tedarikine ilişkin sözleşmenin hayata geçirilmekte olduğunu açıkladı. Uyarılarını sertleştiren ABD ise "NATO'ya bağlılığınızı gösterin" diyor

ABD bir yandan, Rusya diğer yandan: S-400 tartışması Türkiye’yi kıskaca aldı

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Direktörü Dmitri Şugayev, geçtiğimiz günlerde Rus Haber Ajansı TASS’a yaptığı açıklama ile ikinci parti S-400 hava savunma sisteminin tedariki için bir anlaşma imzalandığını açıklamıştı.

Şugayev’in açıklamasına yönelik hükümetten ise yalanlama gelmiş, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada S-400 tedarik sürecinde yeni bir gelişme olmadığı bildirilmişti.

Savunma sanayi üzerine haberleriyle bilinen medya kuruluşu Defense News’e konuşan Türk kaynaklar ise, S-400 sistemlerinin parçalarının Türkiye’de üretilmesi konusunda anlaşma sağlanabileceğini ileri sürdü.

ABD’den uyarı

Türkiye’nin Rusya ile süren savunma sanayii anlaşmalarına yönelik ABD’den de açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da, Türkiye’nin Rusya ile savunma sanayi konusunda daha fazla iş birliği yapmaması gerektiğini söyleyerek, “Vardığımız nokta şu ki Rusya’nın Ukrayna’ya karşı vahşi ve haksız savaşında bütün ülkelerin Rusya’nın savunma sanayi ile ticaret yapmaması her zaman olduğundan çok daha fazla hayati bir önem taşıyor” dedi.

Rus tarafından ikinci açıklama

İktidarın Rus tarafını yalanlamasının ardından Şugayev’den yeni bir açıklama geldi. Sputnik’in haberine göre, Şugayev, Rus S-400 uçaksavar füze sisteminin ikinci alayının tedarikine ilişkin sözleşmenin imzalandığını ve hayata geçirilmeye başladığını aktardı, “Diğer hususların yanı sıra sistemin ayrı bileşenlerinin üretiminin yerelleştirilmesini sağlayan (ikinci S-400 alayının Türkiye’ye tedariki ile ilgili) sözleşme belgesi imzalanmış bulunuyor. Sözleşme şu anda hayata geçiriliyor” diye konuştu.

Türkiye’nin Rusya’nın önemli bir ortağı olmaya devam ettiğine dikkat çeken Şugayev, iki devletin yakın ticari ve ekonomik ilişkiler ile bağlı olduğunu, askeri-teknik işbirliği dahil olmak üzere ikili işbirliğinin birçok alanda geliştiğini vurguladı.

Şugayev, “Bu yıl gelişen zorlu politik durum, Rus tarafı ile ortakları arasındaki etkileşimin bazı yönleri üzerinde olumsuz etki yarattı. Bununla birlikte Türkiye ile askeri-teknik işbirliği, iki ülkenin liderleri arasında varılan anlaşmalar doğrultusunda gelişiyor. Türk ortaklarla şeffaf ve karşılıklı yarar temelinde çalışmaya devam etmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

S-400 sistemlerinin benzersizliğine dikkat çeken Şugayev, “Önümüzdeki yıllarda herhangi bir devletin performans özellikleri açısından S-400 Triumf’a yaklaşabilecek bir sistem geliştireceğine inanmak için hiçbir neden olmadığını bundan emin olarak söyleyebilirim” vurgusunu yaptı.

ABD: “Putin gibi bir savaş suçlusuyla işbirliğini reddederek NATO’ya bağlılığınızı gösterin”

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez, dün yayınladığı açıklamada “Türkiye’nin Rusya lideri Vladimir Putin gibi bir savaş suçlusuyla her türlü askeri işbirliğini tamamen reddederek NATO’ya ve bölge barışına bağlılığını göstermesi gerektiğini” belirtti.

Demokrat Partili Menendez, “Yunanistan’ın hava sahasına yönelik devam eden düşmanca ihlaller ve İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyeliğini geciktirmesi nedeniyle Türkiye’nin yön değiştirmesini ve bölgede yapıcı bir ortak olarak savunma ittifakına olan sorumluluklarını yerine getirmesini en içten şekilde diliyorum” ifadelerini kullandı. ABD’li Senatör, “ABD yönetimi bu konuda net olmalı: Türkiye’nin Rus savunma sektörüyle ilişkilerinin genişlemesi, NATO’daki müttefiklerimizin ve Avrupa’daki ortaklarımızın güvenliğini daha da tehlikeye atacak büyük bir hata olur” diye yazdı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur