Zaho’da saldırı: Irak TSK’yi suçladı, Çavuşoğlu reddetti, HDP ‘İkinci Roboski’ dedi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki Dohuk bölgesinde yer alan Zaho'da bir tatil beldesine düzenlenen saldırıda en az 9 sivil yaşamını yitirdi. Irak saldırıdan Türkiye'yi mesul tutarken Dışişleri Bakanlığı iddiaları reddetti ve PKK'yi işaret etti. HDP ise yaptığı açıklamada saldırıdan AKP iktidarını sorumlu tutarak "Zaho’daki katliam ikinci Roboski’dir" dedi

Zaho’da saldırı: Irak TSK’yi suçladı, Çavuşoğlu reddetti, HDP ‘İkinci Roboski’ dedi

Fotoğraf: Reuters

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki Dohuk bölgesinde yer alan Zaho’da bir tatil beldesine saldırı düzenlendi. En az 9 sivilin öldüğü ve 31 kişinin yaralandığı saldırının ardından Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi saldırının TSK tarafından yapıldığını ifade ederek karşılık verme haklarını saklı tuttuklarını ifade etti.

Dışişleri’nden yalanlama

Irak cephesinin sorumlu olarak TSK’yi gördükleri yönündeki açıklamasının ardından Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayımlayarak iddiaları reddetti. Türkiye’nin sivilleri hedef alan her türlü saldırının karşısında olduğunun ifade edildiği açıklamada faillerin açığa çıkarılması gerektiği belirtildi.

ABD: Durumu gözlüyoruz, açıklama sonra yapacağız

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, saldırıya ilişkin haberleri gördüklerini; ancak daha ayrıntılı açıklamanın sonra yapılacağını ifade etti. Price, “Irak’ta askeri eylemlerin Irak’ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesi gerektiğine ilişkin duruşumuzu tekrar teyit ediyorum” dedi.

HDP: “Zaho’daki katliam ikinci Roboski’dir”

Halkların Demokratik Partisi de konuya dair yaptıkları açıklamada “Zaho’daki katliam ikinci Roboski’dir” dedi. Saldırıdan AKP iktidarını sorumlu tutan HDP, şöyle dedi:

Sivil yerleşim alanlarını bombalamak insanlık ve savaş suçudur. Türkiye, bunu yasaklayan uluslararası sözleşmelere de doğrudan taraftır.

Tarihe ikinci Roboski katliamı olarak geçecek olan bu katliamdan iktidar siyasi ve hukuki olarak sorumludur. Bu katliam aynı zamanda başka bir ülkenin egemenlik alanına da saldırı anlamına gelmektedir.

Failler ve karar vericiler mutlaka yargılanmalı, hukukun ve insanlığın gereği yerine getirilmelidir. Savaş ve çatışmaların olmadığı bir bölge ve dünya için mücadele eden bir parti olarak, sınır ötesi askeri harekatların ve saldırıların bir an önce durdurulması gerektiğini bir kez daha yineliyor, bu katliamı en sert biçimde kınıyoruz.

Ayrıca bu katliama kapı aralayan tezkerenin meclisten geçmesi nedeniyle Meclis başkanının derhal Genel Kurulu bu gündemle acil toplanma çağrısında bulunması talebimizi kamuoyu önünde iletiyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur