TTB’den Ticaret Bakanlığı’nın LGBTİ+’ları sansürleme kararına şerh

Daha önce gökkuşağına +18 sınırı getiren Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, bu sefer de Yeni Akit gazetesinin hedef göstermesinin ardından H&M’nin “seçilmiş aile” reklamını durdurmuştu, Reklam Kurulunda yer alan TTB daha sonra muhalefet şerhi yayımladı

TTB’den Ticaret Bakanlığı’nın LGBTİ+’ları sansürleme kararına şerh

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, 5 Temmuz 2022 tarihli toplantısında H&M’nin “Seçtiğim Ailem” başlıklı reklam videosunu durdurduğunu açıklamıştı. Kurul, reklamda LGBTİ+’lara yer verilmesinin “+18” uyarısını gerektirdiğini belirtti.

Ticaret Bakanlığı’nın resmi internet sitesindeki kararlar raporunda muhalefet şerhlerine yer verilmedi. Kararın oybirliği ile alındığı görüntüsü çizildi. Oysa karar, Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) de aralarında olduğu 8 oya karşı 10 oy ile alındı.

TTB, muhalefet oyuna ilişkin düştüğü şerh açıklamasında, “Cinsel yönelimin istemli bir tercih olduğu, eşcinselliğin doğaya aykırı, geçici bir heves, bir ruh hastalığı olduğu ve özendirildiği” gibi toplumda yaratılan bazı yanlış inanışlara karşı görüş bildirdi. Muhalefet şerhinde ayrımcılık ve ötekileştirmeye karşı olumlu bir sosyal sorumluluk videosunun yasaklanmasının, toplumdaki yanlış inanışlar toplamının yansıması olarak değerlendirildiği belirtildi.

Şerh metnini kamuoyuyla paylaşan TTB, ayrımcılık ve ötekileştirme davranışına karşı olumlu bir sosyal sorumluluk videosunun, aykırı bulunarak durdurma cezası verilmesini eleştirdi.

Şerh metninin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur