Tarihi geçmiş ürün sattığı için ceza kesilince işçiler üzerindeki baskıyı artırdı, itiraz edeni de işten attı

Tarihi geçmiş ürün sattığı için ceza kesilen Hakmar, işçiler üzerindeki baskı ve mobbingi artırdı. Bu duruma itiraz eden işçi de tazminatsız olarak işten çıkarıldı

Tarihi geçmiş ürün sattığı için ceza kesilince işçiler üzerindeki baskıyı artırdı, itiraz edeni de işten attı

Sakarya Erenler’de bulunan Hakmar markette son kullanma tarihi yaklaşan ürünler, işçilere zorla raflara dizdirildi. Bu uygulamaya itiraz eden işçi de Kod 46 ile yani hırsızlık suçlamasıyla tazminatsız olarak işten çıkarıldı.

İşçilerin ve Mağaza Market-Sen’in mücadelesi sonucu, market denetime girdi. Sakarya’da zabıta ekipleri tarafından yapılan denetimde marketin son kullanma tarihi yaklaşan ve geçen ürünlerin raflarda olması belgelenince markete ceza kesildi.

Ceza kesilmesinin ardından Sakarya Bölge Sorumlusu Yakup Buladı, işçiler üzerindeki baskı ve mobbingi artırdı. Ceza kesilen mağazada iki buçuk yıldır çalışan işçi, baskılar karşısında durumu Hakmar’ın insan kaynakları birimine bildirdi ve bölge sorumlusundan şikayetçi oldu. Şikayetçi olan işçi de sessiz kalmadığı için Kod 46 ile işten atıldı.

Konuya dair açıklama yapan Mağaza Market-Sen, “Hakmar şubeleri denetlensin çağrımızın da karşılık bulduğunu gördük. Bu işçilerin örgütlü gücünün, işlemesi gereken birimleri nasıl harekete geçirebildiğinin bir örneğidir” dedi. Sendika açıklamasının devamında “Hakmar işçilerinin bir sendikası var. Mağaza Market-Sen patronların her keyfi hak gaspına karşı market işçilerinin yanındadır. Asla yalnız kalmayalım, Mağaza Market-Sen ile haklarımızı alalım” dedi.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur