Sri Lanka: Devlet Başkanı kaçtı, Başbakan OHAL ilan etti, isyancılar Başbakan’ın da istifasını istiyor

Sri Lanka'daki isyan sürerken istifası beklenen Devlet Başkanı Rajapaska Maldivlere kaçtı. Başbakan Wickremesinghe OHAL ilan etti ancak eylemler sürüyor. İsyancılar Wickremesinghe'in de istifasını istiyor

Sri Lanka: Devlet Başkanı kaçtı, Başbakan OHAL ilan etti, isyancılar Başbakan’ın da istifasını istiyor

Fotoğraf: AP

Sri Lanka’da hayat pahalılığına karşı başlayan isyanıın sonucunda Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaska’nın istifa etmesi bekleniyordu. İstifasının beklendiği günlerde Rajapaska, Kolombo kentinden bindiği uçakla Maldivlere kaçtı.

Günün ilerleyen saatlerinde, Başbakan Ranil Wickremesinghe olağanüstü hal ilan etti. Wickremesinghe  eylemleri sonlandırmak adına yurt genelinde sokağa çıkma yasağı ilan etse de Kolombo’da eylemler sürüyor. Halk Başbakan Wickremesinghe’in de istifasını isityor. İsyancıların talepleri arasında hükümetin diğer mensupları ve Rajapaska’nın aile üyelerinin de yolsuzluktan yargılanması da yer alıyor.

Seçim 20 Temmuz’da

Devlet Başkan Vekili olan Wickremesinghe, tüm partilerin birlik hükümeti kurulduğunda istifa etmeyi kabul etti.

Muhalefet partileri, yeni başbakanın kim olacağı belli olmasa da, birlik hükümetinin prensipte kabul edildiğini söyledi. Rajapaksa’nın istifası planlandığı gibi giderse, parlamento 15 Temmuz’da yeniden toplanacak ve milletvekilleri yeni devlet başkanı belirlemek için 20 Temmuz’da oy kullanacak.

Sendika.Org, Reuters, The Guardian

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur