Sivas’ta katledilenler Çiğli’de anıldı: “Sivas’ın sönmeyen ışığı AKP’yi, katliamlar üzerine kurulu devleti yakacak”

İzmir Çiğli'de 2 Temmuz Sivas Katliamı'nın yıldönümü yaklaşırken basın açıklaması yapıldı. Çiğli Belediyesi önünde bir araya gelen kurumlar "2 Temmuz Sivas Katliamı'nı unutmadık, unutturmayacağız hesabını soracağız" yazılı pankartı taşıdı

Sivas’ta katledilenler Çiğli’de anıldı: “Sivas’ın sönmeyen ışığı AKP’yi, katliamlar üzerine kurulu devleti yakacak”

İzmir Çiğli’de 2 Temmuz Sivas Katliamı’nın yıldönümü yaklaşırken basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı Çiğli Belediyesi önünde bir araya gelen kurumlar adına Uğur Demir okudu. Eylemde “2 Temmuz Sivas Katliamı’nı unutmadık, unutturmayacağız hesabını soracağız” yazılı pankart açıldı.

Basın metnini okuyan Uğur Demir şunları söyledi:

AKP, kendinden olmayan gençlere, kadınlara, yoksullara, Kürtlere, Alevilere, mültecilere, işçilere, emekçilere savaş açıyor. Devlet tiyatrolarında semah “dans” gösterisi olarak yazılıyor. Kendi iktidarını korumak için her seferinde sandığa sarılan Erdoğan, Türkiye halklarına baskı ve şiddet ile kontrol altına almaya çalışıyor. Gezi İsyanı’nı yeniden hedef alıp defalarca kapanan dosyadan tutuklama çıkarılıyor. Erdoğan, Gezi’ye katılan herkese hakaret edebilme cüretinde bulunuyor. HDP’li belediye başkanları /milletvekilleri tutuklanıyor, HDP İl Binası içerisine giren katil Deniz Poyraz’ı katlediyor. Halkın haber alma hakkını savunan gazeteciler için mecliste yasa hazırlanıyor gazeteler-dernekler kapatılıyor. AKP her fırsatta yargıyı bir sopa gibi elinde tutuyor ve yüzlerce insanı soruşturma dosyalarıyla karşı karşıya bırakıyor. OHAL ve pandemiyi bahane ederek başladıkları hak gasplarına her gün bir yenisi ekleniyor. Patronlar servetlerine servet katarken işçiler açlık sınırının altında yaşamaya mahkum ediliyor. Hakları için mücadele eden işçilerin karşısına patronları korumak için barikatlar kuruluyor. Göçmen ve mültecilerin hayatı iktidar tarafından tırmandırılan ırkçılığın ve şovenizmin hedefi oluyor.

Katliamlara karşı yaşamı savunmaya, eşit yurttaşlık için gerici-mezhepçi Diyanet kapatılsın talebini yükseltmeye devam edeceğiz. Bizler, bu memleketin emekçileri, kadınları, Alevileri, Kürtleriyiz. Hayatımızı kuşatmaya çalışan gericiliğe, ırkçılığa, savaşa, emperyalizme, faşizme karşı bizlere bu topraklarda direnişi öğreten Şeyh Bedrettin, Deniz, Mahir ve İbrahim Kaypakkaya gibi mücadele edeceğiz. Zulme boyun eğmeyen Pir Sultan Abdal gibi direneceğiz.

Bizler Hasret Gültekin’in ezgileri, Metin Altıok’un dizeleriyiz. Hiçbir söz, hiçbir gülüş, hiçbir slogan, hiçbir ezgi yarım kalmayacak. Hiçbir zaman aşımı Sivas’ı unutturamaz. Sivas’ın sönmeyen ışığı AKP’yi, katliamlar üzerine kurulu devleti yakacak. Selam olsun, ateşte semah durup boyun eğmeyenlere, selam olsun yolunu Sivas’ın ışığı ile aydınlatanlara, selam olsun zulme ve baskıya karşı direnenlere!

Sivas’ı unutma, unutturma!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur