Şahintepe halkı ‘Kanal İstanbul’ sürgününe karşı eylemde: “Ranta tapanlar yerlerimizden vazgeçmeyeceğimizi bilsinler”

İstanbul Başakşehir’de bulunan Şahintepe Mahallesi halkı, Kanal İstanbul ve Yenişehir Projesiyle yıllardır oturdukları mahallelerinden sürgün edilmek isteniyor. Yapılmak istenen projeye karşı çıkan mahalleli ve desteğe gelenler düzenledikleri basın açıklamasında, "Yapılacak herhangi bir dönüşüm planı için muhatap alınmak istiyoruz, bizleri yok sayan anlayışı kabul etmiyoruz" dedi

Şahintepe halkı ‘Kanal İstanbul’ sürgününe karşı eylemde: “Ranta tapanlar yerlerimizden vazgeçmeyeceğimizi bilsinler”

İstanbul Başakşehir’de bulunan Şahintepe Mahallesi’nde yapılması planlanan Kanal İstanbul ve Yenişehir Projesi dolayısıyla sürgün edilmek istenen mahalleli direnişini sürdürüyor. Şahintepe Mahallesi’ndeki İskender Esma Cami önünde bir araya gelen mahalleli eylem düzenledi.

Eyleme çok sayıda yurttaş katıldı. Eylemde yapılan basın açıklamasının ardından HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ve CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat söz aldı.

Basın metnini okuyan mahalleli Cengiz Tokmak, yıllardır emek harcayarak inşa ettikleri mahallelerinde elektrik, su ve doğalgaz gibi temel ihtiyaçlardan yoksun bırakıldıklarını söyledi.

Tokmak, açıklamada Şahintepe’de rant oyunlarının ardı arkası kesilmeden devam ettiğini belirterek, “Önce kuru gıda haline yol yapacağız denilerek mahallemizin Sonevler tarafında 300 kadar hane hakkında ‘acele kamulaştırma’ kararı verildi. Bundan sonra ise ağırlıklı olarak mahallemizin Aşık Veysel tarafında ve tepenin Aşık Veysel’e yakın bölümlerinde yaşayanlar, Hacımaşlı’ya sürgün edilmek istendi” dedi.

“Mahalledeki dönüşümün sebebi ranttır”

Tokmak, mahallelerindeki yapıların İstanbul’un birçok yerindeki yapılardan daha sağlam olmasına rağmen bölgedeki yedi adanın rant sebebiyle riskli alan ilan edildiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

Haziran 2022’de Başakşehir Belediyesi; 1542, 1543, 1554, 1606, 1540, 1564, 1617 numaralı adalarda yapacağı kentsel dönüşüm için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan tam yetki aldı. Ve şu an 1543’üncü ada da fiili olarak inşaata devam etmekte. Aynı zamanda mahallenin başka birçok adasında, belediyeden gelen sivil giyimli kişiler, “bu adada sizden talep varmış, görüşmeye geldik” diyerek evleri dolaşmaktadır. Bununla birlikte belediyenin yeni adalara da girmeyi hedeflediği ortaya çıktı. Mahallemizde yapılacak olan dönüşüm “6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun”a dayandırıldı. Bizler bu 7 adanın riskli ilan edilmesinin altında yatan nedeni tek bir şeyle açıklamaktayız: onun adı da ranttır. Öyle ki, bir tüzel kişilik, şirket olan Başakkent AŞ Mevlüt Uysal döneminden Yasin Kartoğlu dönemine kadar mahallemizde arsa topladı. Bugün öğreniyoruz ki 1554 numaralı adanın en büyük ortağı 2 bin 69 metrekare ile Başakkent AŞ’dir. Yani Başakşehir Belediyesi, yönetim kurulunda kendi olduğu şirketle arsa toplamış ve şimdi de bu arsaları paraya çevirmenin peşindedir. Bunu yaparken ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığını ortak edinip insanlara “burası riskli alan, yerinizi vermezseniz kamulaştırırız” demekteler.

“Bizleri yok sayan anlayışı kabul etmiyoruz”

Açıklamada son olarak şunlar söylendi:

Bizler burada yapılacak herhangi bir dönüşüm planı için öncelikle muhatap alınmak istiyoruz, bizleri yok sayan anlayışı kabul etmiyoruz. Aba altından kamulaştırırız sopası göstererek insanların kendi rızalarıyla evini, tapusunu verdiklerini söylemek inandırıcı değildir. Belediye Başkanı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncelikle gelip bütün mahalle halkına yaptıkları projeyi anlatsınlar, biz de anlayalım bu işte rant mı var fayda mı var! Yerlerimizde gözü olanlar, ranta tapanlar öncelikle yerlerimizden vazgeçmeyeceğimizi, haklı mücadelemizi sürdüreceğimizi bilsinler. Sessiz sedasız inşaat alanına gelerek burada mahallelinin istediği, mahallelinin rahat edebileceğini söyleyen, brütü 70 kullanım alanı 51 metrekarelik hücreler yapan Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu yapılan dönüşümü kabul etmediğimizi bilsin!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur