PKK liderlerinden Cemil Bayık: “Rojava’daki halkımız NATO, ABD ve Avrupa’nın gerçek yüzünü görmeli”

Madrid’deki NATO zirvesi sonrası AKP iktidarının saldırılarının tırmandığına dikkat çeken Cemil Bayık, NATO, ABD ve Avrupa’nın kendi çıkarları doğrultusunda yeni savaş girişimlerinde AKP’yi destekleyeceğini söyledi

PKK liderlerinden Cemil Bayık: “Rojava’daki halkımız NATO, ABD ve Avrupa’nın gerçek yüzünü görmeli”

PKK liderlerinden Cemil Bayık, ANF’ye verdiği röportajda NATO Liderler Zirvesi sonrası bölgede açığa çıkan yeni durumu değerlendirdi. AKP iktidarının Finlandiya ve İsveç’in üyeliği konusundaki itirazını geri çekmesi karşılığında NATO’nun, AKP-MHP ittifakının Kürt hareketine yönelik saldırılarına yeşil ışık yaktığını belirten Bayık, Suriye’nin kuzeyine, Rojava’ya yönelik yeni bir askeri saldırı beklediklerini dile getirdi:

“AKP-MHP faşist rejimi Kürt halkının düşmanıdır. Kürtleri soykırımdan geçirmek istiyorlar. Yürüttükleri siyaset de bu temeldedir. Rojava’yı hedef yapmışlar. Açık bir şekilde Rojava’ya girip diğer alanları da işgal edeceğini söylüyor. İşgal de edecekler. Şimdiye kadar etmemelerinin sebebi pazarlıklarını sürdürmelerindendir.”

Yeni bir işgal saldırısına karşı “Kuzey ve Doğu Suriye halkı bu gerçeği iyi görmeli ve kendilerini kandırmamalıdır. Rahat davranmamalılar, kendilerine inansınlar, örgütlensinler, kendilerini Devrimci Halk Savaşı için hazırlasınlar” diyen Bayık, Madrid’deki NATO zirvesi sonrası AKP iktidarının saldırılarının tırmanmasına dikkat çekti. Bayık şöyle konuştu:

“Demek ki Rojava’ya ilişkin aldıkları kararlar da Rojava’nın lehine değil. [Batılı güçlerin] ‘Rojava’nın dostuyuz, Rojava’yı savunuyoruz’ söylemleri doğru değil. Böyle bir şey yok. İşgal kararını onaylıyorlar. Bu yüzden halkımız özellikle Rojava’daki halkımız NATO, ABD ve Avrupa’nın gerçek yüzünü görmelidir.”

AKP’nin IŞİD ile ilişkilerinin ve Kürtlerin IŞİD’e karşı verdiği savaşın herkes tarafından bilindiğini söyleyen Bayık, NATO, ABD ve Avrupa’nın IŞİD karşısındaki tutumunun da samimi olmadığını belirterek bu güçlerin kendi çıkarları doğrultusunda yeni savaş girişimlerinde AKP’yi destekleyeceğini söyledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur